ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

APSELİ DİŞLERİN ÇEKİMİ YAPILIR MI?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş ağrısı kimsenin yaşamak istemediği bir süreç. Özellikle ihmal edilen çürük dişler zamanla iltihaplanıp şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu dişlerin ağrısı öyle yoğun hissedilir ki, hastalar sorunlu dişi çektirerek acıdan kurtulmak ister. Peki apseli diş çekilir mi sorusunun cevabı ne olmalıdır?

Apseli Dişe Nasıl Müdahale Etmeli?

İltihaplı diş çekilir mi, dişte başlayan sancıya dayanamayan hastaların en merak ettiği sorulardan biri budur. Ancak ne yazık ki apseli diş çekilmez. Çekimin yapılmasını istiyorsanız, öncelikle antibiyotik kullanmanız gerekecektir. Uzman bir diş hekimine muayene için gittiğinizde, size bir antibiyotik verecektir. Böylece dişinizdeki iltihap tedavi edilir.

Bazı durumlarda zonklayan diş ağrıları ile karşı karşıya kalırız ve bu ağrı dayanılmaz bir acıya sebep olur. Özellikle apse gibi iltihabik bir durum mevcutsa ağrı kaçınılmazdır. Bir de şişlikler gözlemlenir. Bu durumda diş hassasiyeti artar, hatta dişinizde ufak da olsa kırılmalar gözlemlenebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız elbette mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekir ancak aynı zamanda dişinizin arasında kalan yemek artığı var mı diye kontrol etmeniz, varsa temizleyerek rahatsızlığın azalmasını sağlamanız faydalı olacaktır.

Kanal Tedavisi Gerektiren Apseli Diş Çekilir Mi?

Bazen de dişinize kanal tedavisi yapılması gerekir. Peki böyle bir durumda antibiyotik kullanımı gerekir mi? Aslında kanal tedavisi olacak dişlerde apse varsa, tedavi sürecinin beklenmesi gerekmez, hemen kanal tedavisine başlanabilir. Bunun nedeni ise şudur, kanal tedavisi ile amaçlanan dişi çekmeye gerek kalmadan kurtarmayı amaçlayan bir dolgu yöntemidir. Dişteki iltihap için tedavi olması amacıyla yapılmaz, bu nedenle de antibiyotik kullanımı ve bekleme gerektirmez.

Ağrıdan Kurtulmak için Ne Yapmalı?

Diş ağrısından nasıl kurtulurum diye düşünüyorsunuz. Dişiniz çok ağrıyor, çekilmesi için diş hekimine müracaat ettiniz ancak doktorunuz size dişi çekemeyeceğini söyledi. Böyle bir durumda onun verdiği antibiyotik ve diğer tedavi edici ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir. Böyle bir şekilde dişinizde ağrının, ilacın etki etmesiyle düzeldiğini görebileceksiniz. Dişinizin apse yapması durumunda kesinlikle kendiniz müdahale etmeyin, dişiniz için en doğru tedavi yöntemini doktorunuz belirleyecektir. Böylece belki de dişinizin çekilmesine bile gerek kalmadan kolayca tedaviniz gerçekleşebilecektir.