ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

BLEACHING NE KADAR SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişlerimizi günde iki kez fırçalasak da, yediklerimiz, içtiklerimiz, özellikle sigara kullanımı gibi sebepler dişlerimizin sararmasına sebep olabilir. Dişlerdeki bu kötü görünüm sosyal yaşamımızı etkiler ve estetik kaygılara neden olur. Düzenli diş fırçalama işlemi bile kimi zaman istenen beyazlığa erişilmesine olanak vermeyebilir. Ancak bazen de dişlere gerekli özen gösterilmez ve dişler sararır, bakımlı halinden eser kalmaz. Böyle bir durumda başvurulan yöntemlerin başında bleaching gelir. Peki bleaching nedir birlikte inceleyelim.

Bleaching Nedir?

Bleaching, diş beyazlatma işlemine verilen addır. Hızlı bir şekilde dişlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Beyazlatma işlemi ile ilgi bilgiler şöyledir:

  • İşlem bir seansta gerçekleştirilir.
  • Diş beyazlatma işlemi kolay ve maliyeti düşük olduğu için porselen kaplamalara göre daha fazla tercih edilen bir yöntemdir.
  • Nasıl göz rengimiz bize özelse, dişlerimizin de kendine has bir rengi vardır. Kimilerinin diş rengi beyazken, kimilerinin biraz daha sarı renkte olabilecektir. Diş elementler barındırır ve bu elementlerin birbirine olan oranı rengin belirlenmesinde başrol oynar.
  • Eğer dişlerde zaman içinde oluşmuş bir sararma veya hafif bir kahverengileşme oluşmuşsa, en iyi beyazlatma işlemi sonucu bu dişlerde alınacaktır. Ancak antibiyotik kullanımı sonucu kahverengileşmelerin beyazlığına kavuşması zaman alabilir.
  • Diş beyazlatma işlemi yarım saat civarında sürmektedir. Elbette bu diş hekimin uyguladığı beyazlatmadır. Evde uygulanan bleaching için süre 1-2 hafta olmaktadır.

Bleaching Yapılma Sıklığı Ne Olmalı?

Eğer aşırı bir sigara tüketiminiz yoksa ve dişlerinizi düzenli fırçalıyorsanız, yaklaşık bir, bazen de iki yıl gibi uzun bir süreçte bleaching uygulama sıklığı konusunda sizin için zaman aralığı olabilir. Hele ki diş hekiminiz tarafından gerçekleştirilen bleaching uygulamasının ardından evde de beyazlatma işlemini bunun için kullanılan jelleri uygulayarak desteklerseniz süreci desteklemiş olursunuz. Evde yapılan uygulamaların 6 ay gibi aralıklarla desteklenmesi uygun olacaktır. Ancak düzenli olarak altı ayda bir diş hekiminize gerçekleştirdiğiniz ziyaretler esnasında, diş hekiminiz de uygun görürse, diş beyazlatma işleminizi tekrarlayabilirsiniz. Herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle sigara içen ve diş bakımına özen göstermeyen kişilere işlem önerilmektedir.