ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ FIRÇASI NE KADAR ZAMANDA BİR DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Sağlıklı diş ve diş eti için düzenli diş bakımı büyük önem taşır. Sağlıklı dişler ve estetik gülüşler herkesin sahip olmak istediği güzelliklerdir. Ancak diş bakımına özen gösterilmezse dişlerinizde sararmalar, çürümeler, ağız kokusu gibi kötü sonuçlarla karşılaşmak mümkündür.

Dişlerin günde üç kez fırçalanması gerekir. Sabah, öğle ve akşam, yemek yedikten sonra dişlerin fırçalanması son derece önemlidir. Ancak diş fırçanızı yıllardır değiştirmediyseniz, diş temizliğinin gerçekleştiğinden bahsetmek mümkün olmaz. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmeniz, yenilemeniz ve kaliteli diş macunu kullanmanız gerekmektedir.

Doğru Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçası seçimi esnasında dikkat etmemiz gereken hususları ele alalım.

  • Öncelikle doğru diş fırçası seçmek için, diş fırçasının kıllarına dikkat etmek gerekir. Sert kıllı diş fırçaları dişleri zedeler. Bu nedenle yumuşak kıllı diş fırçaları tercih edilmelidir.
  • Diş fırçası seçerken dili temizleme özelliği ve diş etine masaj yapan plastik eklerin bulunması gibi ek özelliklerin var olmasına dikkat edilmelidir.
  • Dişleri çok bastırarak fırçalamak zamanla diş eti çekilmesi sorununun baş görmesine sebep verir.
  • Eğer küçük ağızlı bir kişiyseniz, büyük başlıklı fırça tercihi, ağzınızın arka kısımlarında kalan azı dişlere ulaşmayı zorlaştırabilir. Bu nedenle ağzınız küçükse, küçük başlıklı diş fırçaları tercih edilmelidir.

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Diş fırçası tercihini yaptınız, kullanmaya başladınız. Peki diş fırçamı ne sıklıkta değiştirmeliyim diye düşündünüz mü? Uzmanlara göre diş fırçasının ömrü üç aydır. Sağlıklı dişler ve gülüşler için kesinlikle üç ayda bir diş fırçasının değiştirilmesi gerekir. Bir süre sonra diş fırçanızın kıllarının yanlara doğru ayrılmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum diş fırçanızın kullanım ömrünün tamamlandığının en önemli sinyalidir. Aynı zamanda diş fırçalarındaki bakteri üretimi nedeniyle de kesinlikle süreçleri takip etmeli ve diş fırçası yenilenmelidir.

Elbette sağlıklı dişler herkesin hayalidir. Ancak bazen dikkat etmeden, ihmal ederek, bazen de unutarak diş fırçasının değiştirilmesini ertelemekteyiz. Bu gibi durumlarda diş fırçalasak dahi dişlerin bakımının tam sağlanma ihtimali bulunmaz. Bu da dişlerin bakteri oluşumuna karşı savunmasız kaldığı anlamına gelir. Bu nedenle düzenli olarak her üç ayda bir diş fırçanızı yenilemeniz gerekir.