ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

FLOR NE ZAMAN UYGULANMALIDIR? ÇÜRÜK DİŞ VARLIĞINDA FLOR UYGULAMASI YAPILABİLİR Mİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişlerle ilgili karşılaşılan en büyük problemlerin başında çürükler gelmektedir. Çürük dişler, hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Özellikle diş çektirmekten korkan kişiler için dişlerini güçlendirecek alternatif uygulamalardan haberdar olmak önem taşır.

Flor, bu noktada bize yardımcı olacak yararlı bir element olma özelliği gösterir. Dişin yapısında bir bağ kurar. Bu bağ kimyasaldır ve çürüğe karşı direnci artırır. Flor jel kıvamındadır. Dişlere lokal olarak uygulanır. Böylece flor diş minesini güçlendirerek çürük oluşuma karşı koruma sağlar.

Flor Uygulaması

Flor uygulaması topikal ve sistemik olarak iki çeşit şeklinde uygulanır. Eğer form klinikte uygulanıyorsa topikal olarak adlandırılır. Köpük, jel ve cila şeklinde üç şekilde uygulanabilir. Sistemik uygulama ne yazık ki topikal uygulama kadar etkili olmamaktadır.

Ne Zaman Uygulanabilir?

Flor uygulamasına kaç yaşında başlanır sorusuna üç yaş işaret edilerek cevap verilebilir. Flor uygulaması üç yaşından itibaren başlar. Dişlerde meydana gelen çürükleri önlemek için flor uygulaması gerçekleştirilir. Çürükler için flor uygulaması demek doğru bir ifade olacaktır. Özellikle çocuklarda çürüklere karşı diş mineleri güçlenen çocuklar için oldukça faydalı bir tedavi olmaktadır.

Flor uygulaması dört ayda bir gerçekleştirilir.  Böylece çürük oluşumu en aza indirilir. Dişin yüzeylerine yapılır, sistemik bir uygulamadır ve arta kalan flor tükürük emici ile ağızdan temizlenir. Dolayısıyla sağlığa herhangi bir zararı da bulunmaz. Dolayısıyla özellikle çocuklar için son derece faydalı bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

Eğer çürük riski çok yüksekse önerilen süre dört ayda bir olmaktadır. Düzenli yapılması son derece önemlidir. Eğer kişilerin ağız hijyeni iyiyse, sadece koruma sağlama amaçlı gerçekleştirilecekse, böyle durumlarda altı ayda bir gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Çürük Diş Varlığında Flor Uygulanır Mı?

Uygulanabilir ancak çürük dişin üzerinde herhangi bir etkisi bulunmasa da diğer dişlerin çürüklere karşı direncini artırır. Uzman bir diş hekimine danışarak çürük dişin tedavi sürecinde ne gibi işlemlerin yapılabileceğine dair detayları öğrenebilir, dişinizin sağlıklı bakımını gerçekleştirip daha sonra diğer dişlerinizi korumak için flor uygulaması yaptırabilirsiniz.

Yüzde Yüz Korur Mu?

Hiçbir uygulamanın diş sağlığını sorunsuz ve sınırsız bir şekilde koruyacağından bahsedilemez. Elbette, flor uygulaması yüzde yüz çürükleri engeller demek ne yazık ki çok doğru olmayacaktır. Bu uygulama yalnızca yeni diş çürümelerine karşı önlem niteliği taşır. Daha fazla çürük oluşumuna karşı diş minesini güçlendirir ve koruma sağlar. Bir önlem niteliğinde değerlendirilmeli ve uygulanmalıdır.