ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

20 YAŞ DİŞLERİ ÇEKİLMEK ZORUNDA MIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

20 yaş dişleri birçoğumuzun korkulu rüyasıdır. Birçok kişi her sene bu 20 yaş dişlerinden dert yanar. Bu dişler şişer, ağrır bazen gece sabahlara kadar uyutmaz, yemek yemeyi bile engeller. Birçok kişinin de 20 yaş dişleriyle ilgili sıkıntısı bu dişleri çektirmekten korkmaktır. Şehir efsanesi haline gelmiş 20 yaş dişi çektirme korkusu neredeyse her bireyde bununmaktadır. Peki gerçek nedir? 20 yaş dişi çektirilmeli mi çektirilmemeli mi?

 

20 yaş dişi nedir ?

20 yaş dişleri dişlerin en sonunda yer alan azı dişleridir. Ağızda en son bu dişler çıkmaya başlar. Genellikle 17-25 yaşları arasında çıkmaya başlayan bazen yer darlığı, çenede ki kemik yapısı ve dişin sürülmesinde kayma nedeniyle tam çıkamayan bu durumlardan dolayı çenede şişmeye, ağrıya sebep olan dişlerdir. Bu ağrılar sürekli haldeyse ve büyük rahatsızlık veriyorsa diş hekimine gitmek ve dişi çektirmek gerekir. Genç yaşlarda yapılan 20 yaş dişlerinin çekimi daha az acı vermekte ve iyileşme daha çabuk olmaktadır.

 

Her 20 yaş dişi ağrı yapar mı?

Hayır her 20 yaş dişi ağrı yapmaz. Hatta bazı kişilerde hiç çıkmayan bu dişler bazı kişilerde yarım çıkarken bazı kişilerde de tam çıkabilirken hayatının sonuna kadar hiç ağrı sızı vermediği de olur.

 

20 yaş dişi ne zaman çekilmelidir?

1- Dişte çürük varsa 20 yaş dişi çekilmelidir.

2- 20 yaş dişinin tam çıkamadığı durumlarda yemek artıkları diş çevresinde iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durum ağız kokusu, yüzde şişme, ağrıya neden olabilir.

3- 20 yaş dişi çıkarken yanında ki dişlere baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

4- Gömülü 20 yaş dişleri diş etinde kistlere neden olabilir. Bu durumda dişin alınması ileride meydana gelebilecek komşu diş kaybını önleme açısından önemlidir.

5- Çarpık dişlerin tedavisi sırasında 20 yaş dişlerinin neden olabileceği çarpıklığı gidermek amacıyla 20 yaş dişi alınmalıdır.

6-  Protez kullanan hastalarda 20 yaş dişi çıkmaya başlarsa protezde vuruk, uyumsuzluk sıkıntıları yaşanabilir.

Bu durumlarda 20 yaş dişleri çekilmelidir. Eğer 20 yaş dişleri kişiye ağrı vermiyorsa çekilmek zorunda değildir.