ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ÇENE EKLEMLERİNDEKİ AĞRILAR İÇİN NELER YAPILABİLİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Temporomandibular eklem, çenenizi kafatasının temporal kemiklerine bağlayan, her kulağın önündeki bir eklemdir. Çenenizi ve yüzünüzdeki kasları, temporomandibular bozukluklar (TMD) olarak bilinen problemlerin sebep olduğu ağrılar hayat size azap edebilir.  

Çenenizi, ekleminizi veya başınızın ve boynunuzdaki kasları - ağır bir darbe veya kamçı şeridi gibi hasar TMD'ye götürebilir.

TMD Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu diğer koşullar, diş çürüğü, sinüs sorunları, artrit veya diş eti hastalığı gibi benzer semptomlara neden olur. TMD’nin sebebini anlamak için, diş hekiminiz sağlık geçmişi hakkında soru soracak ve fiziki muayene yapacaktır.

Ağrı veya hassasiyet için çene eklemlerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ağzınızı açtığınızda veya kapadığınızda çenenizin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığından emin olabilirsiniz.

Diş hekiminiz tam yüz X-ışınları alabilir, böylece diğer sorunları ortadan kaldırmak için çene, temporomandibular eklemler ve dişleri görüntüleyebilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) gibi diğer testleri yapmak gerekebilir. Çene hareket ederken TMJ diskin doğru konumda olup olmadığını MR görüntüleyebilir. BT taraması, eklemin kemik detayını gösterir.

Daha ileri bakım ve tedavi için ağız cerrahına (ayrıca oral ve maksillofasiyel cerrah olarak da bilinir) başvurabilirsiniz. Bu doktor, yüz, ağız ve çene bölgesinin tümünde ve çevresinde cerrahide uzmanlaşmıştır. Dişlerinizi, kaslarınızı ve eklemlerin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için bir ortodontist görebilirsiniz.

TMD için Evde Tedaviler

TMD belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmak için kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler vardır. Doktorunuz size bu ilaçların bazılarını birlikte denemenizi öneriyor olabilir.

Naproksen veya ibuprofen gibi nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ), kas ağrısını ve şişmeyi hafifletebilir.

Yüzünüzün kenarına yaklaşık 10 dakika buz paketi uygulayın. Birkaç basit çene kertiğini yapın (eğer diş hekiminiz veya fizik tedavi uzmanınız onlardan hoşlanıyorsa). İşiniz bittiğinde, yüzünüze yaklaşık 5 dakika kadar sıcak bir havlu tutun. Bu rutini her gün birkaç kez uygulayın.

 Menünüze yoğurt, patates püresi, süzme peynir, çorba, pişmiş yumurta, balık, pişmiş meyve ve sebze, fasulye ve tahıl ekleyin. Daha az çiğnendiği için gıdaları küçük parçalara kesin.