ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ ETİ KANAMASI NEDEN OLUR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Yemek artıklarından arta kalan bakterilerin diş plağında enflamasyona sebep olmasıyla diş eti kanaması meydana gelir. Diş eti kanamaları diş eti hastalıklarının önemli bir habercisidir. Tedavi edilmezse ileride diş kayıplarına bile neden olabilir.

Diş eti kanamalarının önlenmesi için diş bakımı iyi yapılmalı ,düzenli fırçalanmalı, bakterilerden arındırılmalıdır. 

Diş etlerinin kanaması önemli bir sorundur. Sigara tüketimi, ağız temizliğine dikkat etmemek ,bazı vitamin eksikliklerinin olması, diyabet, genetik faktörler, ilaç kullanımları, hamilelik, ergenlik durumu, diş sıkma dişleri gıcırdatma gibi alışkanlıklar, stres ,yanlış yapılmış dolgular diş eti kanamasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı diş etleri nasıl olur?

Sağlıklı diş etleri açık pembe renkte, sıkı dişi kavrayan yapıda olur. Diş etlerinde şişkinlik, kızarıklık, fırçalama sırasında ve sonrasında ayrıca diş ipi kullanımında kanama görülmez. Sızlamaz, şişkinlik görülmez.

Diş eti kanamaları ne gibi sonuçlara neden olur?

Diş eti kanaması öncelikle gingivitis denen  hastalığa neden olur. Gingivitis kanamayla kendini gösterir ve diş eti hastalıklarının ilk halidir. Tedavi edilmedikçe ağız kokusu şeklinde sürekli rahatsızlık da vermektedir. İyi bir ağız temizliğiyle tedavisi mümkündür. Tedavi edilmemesi durumunda diş eti hastalıklarına dönüşür. Periodontitis hastalığı gingivitisin ilerlemiş halidir. Periodontitis diş dokularına ve kemiklere kadar inen hastalık hastalıktır. Bu hastalık dişlerde sallanma ve sonra diş kayıplarına neden olabilir. 

Diş eti sağlığı nasıl korunur?

Diş etlerinin sağlığının korunması aslında çok kolaydır. Düzenli yapılan diş temizliği, diş ipi kullanımı, doğru diş fırçalama, gargara yapma düzenli şekilde diş hekimine gitme diş ve diş eti sağlığını korumada çok etkilidir. Ayrıca dişlerde tartar temizliği de diş hekimlerine yaptırılmalıdır. Diş hekimine dişlerde herhangi bir sıkıntı olmasa bile yılda iki defa düzenli olarak gidilmelidir.

Diş eti kanaması yaşayan insanlar diş fırçalama sırasında ki kanamalar nedeniyle diş fırçalamaya bırakmaktadırlar. En sık görülen hatalardan bir tanesi olan diş eti bakımının bırakılması dişlerdeki sorunları daha da arttırmakta kötü sonuçlara neden olmaktadır. Basit dişeti kanamasıyla başlayan diş eti hastalıkları önlenebilir hastalıklardır. İlerleyen dönemlerde kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına diş ve diş eti temizliğine dikkat edilmelidir.