ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ KÖKLERİNDEKİ KİSTLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dental kistler (veya oral kistler) için dikkatli olmalısınız. Onlarla yaşadığınız deneyimler çok dramatik olabilir. Daha da ötesi, birçok sağlıklı dişe zarar verebilir ve gülümsemenizi sonsuza dek mahvedebilirler.

Dental kistler, pilonidal kistler, radiküler kistler ve periapikal kistler gibi diş kistleri tehlikeli olabilir ve hayatınızı bozabilir.

Kist türüne ve şiddet düzeyine bağlı olarak, sıvı dolu bir kist veya apse dişlerinizin ve çenenin kemik çevresindeki birçok alanda oluşabilir ve yumuşak dokuya zarar verebilir.

Neyse ki, yakında bulunmaları şartıyla kolaylıkla tedavi edilebilirler. Kistin türüne veya ne kadar güçlü olmasına bağlı olarak dişinizin çekilmesinin gerekebileceğini unutmayın.

Dental Kist Nedir?

Diş kisti diş etlerinizde bir çeşit doku kesesidir. Diş minesinin dökülmesinden sonra gelişen bir iltihap şeklidir. Eski mine materyalinin aşınmasıyla birlikte büyür. Kist geliştikçe, diş çevresindeki kemik yapısı aşırı miktarda baskı hissedecektir. Kemik zamanla zayıflayabilir. Bu, mümkün olan en kısa sürede uygun bir tedaviyi gerektirir.

Kistler Nasıl Tedavi Edilir?

Kistlerin tedavisinde endodontik tedavi kullanılabilir. Bu, dişlerdeki enfekte iltihap temizlendiğinde çalışır. Bu, bir başka enfeksiyon gelişim riskini korumak içindir. Endodontik tedavi, iğne benzeri bir malzeme kullanarak ve dişinizin köküne girerek yapılır.

Bu kistin bulunduğu alanı hedeflemek içindir. Bu alana girer ve kist bileşenlerini vakumla dışarı çıkarır. Bu, dişlerinize zarar veren tehlikeli malzemeleri temizler. En önemlisi, bu, çoğunlukla, yoğun kesme gerektirmeyen, bir prosedürdür.

Cerrahi Operasyon Yapılabilir mi?

Dental cerrahi, cerrahi bir kist çıkarılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bir cerrahi prosedür, kistin bulunduğu dişeti çevresini açarak yapılacaktır.

Bu, çene alanına çok derin olan kistlerin çıkarılması için kullanılır ve endodontik tedavi ile kolayca ulaşılamaz. İyileşmeniz için haftalar sürebileceği zor bir işlem olabilir. Bunun nedeni operasyon yapılan bölgenin düzgün iyileşmesini sağlamaktır. Bununla birlikte, daha güvenli bir çekme işlemi gerekir.

Kistin büyümediğini görmek için düzenli muayene gerekeceğini unutmamanız gerekir. Kistin güvenli olduğundan emin olmak için iyi bir kontrol ve düzenli muayene yaptırmanız ve planlamanız çok zor olmayacaktır.