ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

HANGİ BESİNLER DİŞ ÇÜRÜMESİNİ ÖNLEMEDE ETKİLİDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş bakımı, sağlığımız açısından büyük bir önem ve dikkat gerektiren bir konudur. Güzel bir izlenim bırakmak için etkili bir unsur olan dişlerimiz, vücut sağlımız boyutunda da ciddi, dikkat isteyen ve göz ardı edilmemesi gereken bir konu.

Dişlerimize Ne Kadar Bakıyoruz?

Diş sağlığı konusunda diş bakımı ve beslenme içeriğimiz büyük yer ediniyor. Günde mutlaka en az iki kere sabah ve akşam diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak temizliğin ve çürüklerle savaşın başlangıcını oluşturuyor. Diş çürüğü, yediğimiz besinlerle ve dişlerimize gösterdiğimiz özenle yakından ilgilidir. Dengeli beslenmenin vücudumuza büyük katkısı dişlerimiz içinde geçerli. Bu sebeple tükettiğimiz yiyecek ve içecekler dişlerimize verdiğimiz önemi gösteriyor.

Süt ve Süt Ürünleri Önemli

Süt ve süt ürünleri tüketimi vücudumuz için ne kadar gerekliyse dişlerimiz açısından da aynı durum söz konusu. Süt ürünlerinin içerdiği fosfor ve kalsiyum diş minesini güçlendirmede fayda sağlıyor. Özellikle peynir içerdiği yüksek kalsiyum sayesinde diş çürüğü korumacısı olarak uygun bir tercihi oluşturuyor.

Kurtarıcı Yeşil Çay

Bazen rahat uyku için bazense zayıflama yardımcısı olarak tercih ettiğimiz ve birçok faydası bulunan yeşil çay dişler içinde faydalı nitelikte. İçeriğinde bulunan kateşin maddesinin ağızdaki çürüğe sebep olan bakterileri engellediği ve ağız kokusunu giderdiği biliniyor. Bu sebeplerle yeşil çay diş sağlığı için faydalı bir besin olarak yerini alıyor.

Farklı Bir Yöntem Olarak Kereviz

Diş sağlığı konusunda lifli ve sert gıdaların tüketimi fazla çiğnemeyi gerektirdiğinden tükürük salgılamayı arttırır ve bu durum bakteri oluşumunu engeller. Kereviz içerdiği bol oranda lif sayesinde bakteri oluşumunu engellerken diş etine masaj yapar ve diş temizliğini sağlar. Havuç ve yeşil elma da diş temizliği ve güçlenme açısından benzer işlevlerdedir.

Sağlık İçin Balık

Sağlıklı beslenmenin ana protein kaynaklarından olan balık, diş sağlığı için de güzel bir ortam hazırlıyor. Balıkta bulunan fosfor diş dokusuna faydasından dolayı tüketilmesi gereken besinlerden biri olarak yerini alıyor.

Her Koşulda Gerekli Olan Su

Su tüketiminin vücut sağlığındaki büyük rolü diş bakımı için aynı nitelikte önemli ölçüde bir yere sahip. Gün içerisinde tükettiğimiz su, asitli gıdaların etkisini azaltmakta ve diş sağlığı için ağzımın temiz kalmasında büyük bir role sahip.