ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

İMPLANTIN VÜCUDUN KABUL ETMEMESİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Bir diş implantına açık bir aday, bir diş veya dişini kaybetmiş bir kişi olacaktır. Gereksinimlerden biri, sağlıklı olmanızdır, çünkü bir diş implantına sahip olmanızı engelleyebilecek bazı hastalıklar ve koşullar vardır.

Aşağıdakilerden muzdarip olmanız durumunda diş implantınıza sahip olamazsınız:

- Kanser

- Kontrolsüz şeker hastalığı

- Çene yapısı

- Periodontal diş eti hastalığı

Dahası, sigara içme ve alkol bağımlılığı gibi alışkanlıklar da sizi prosedürden dışlar. Kontrolsüz periodontal diş eti hastalığı durumunda, bir diş implantının kemiğin kaynaşmasıyla ilgili problemler olabilir ve bu da implantın reddedilmesine neden olabilir. Ayrıca ağzınızı ve dişinizi sağlıklı tutmaya da kararlı olmalısınız. Diş hekimine düzenli ziyaretler yapılması ve ağız hijyeninin iyi olması, diş implantlarıyla uzun vadeli başarı için gereklidir.

Dişhekimi cerrahının hastanın tıbbi geçmişinin tüm yönlerinin farkında olması esastır. Diş hekimi, hastanın aldığı tüm ilaçları (bitkisel takviyeleri ve alternatif ilaçlar ile tezgah üstü ilaçlar) bilmelidir. Dental implantın nasıl ve nerede yerleştirileceğini bilmek için stomato-gnatik sistemin ayrıntılı bir değerlendirmesi gereklidir.

İmplantın Çeneye Uygunluğu

Stomato-gnatik terimi, dişlerin ve çenelerin işleyiş biçimini belirtir ve ağız ve gnatik anlamına gelen stomato kelimelerinin birleşimidir, bu da çene demektir. Bu değerlendirmeye sahip olmak için, hastanın ağız ve ısırık detaylı modellerini incelemek gerekir. Ayrıca, X-ışınlarına ihtiyaç duyulmakta ve bilgisayarlı tomogramlar (CT) olarak adlandırılan ek 3D taramalara ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu araştırma ve planlama, diş cerrahına bir diş implantını tam olarak gereken kemiğe yerleştirme konusunda bilgi verir.

Doğru İmplantın Seçimi

Diş implantları söz konusu olduğunda masraflar da ayrı bir konudur çünkü diş değiştirme diğer türlerinden önemli ölçüde daha pahalıdır. Genellikle, sigortanız  maliyetin% 10'undan fazlasını kapsar. Dental cerrahınız, diş implantı için doğru seçeneğin seçiminde yardımcı olacaktır. Bir implant çeşitli boyut ve yükseklikte olabilir; standart olabilir veya dar olabilir. Doğru seçenek değiştirilecek diş veya dişlere bağlıdır. Uzman, aynı zamanda, diş implantlarının hangi tipten kullanılması gerektiğini, bir endosteal implant veya bir subperiosteal implant belirleyecektir.