ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

İDEAL DİŞ FIRÇASI NASIL OLMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ağız sağlığı genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Doğru bir ağız temizliği, temiz dişlerden geçer. Diş temizliği için ise diş fırçası ve macunu çok önemlidir. Bu makalede doğru diş fırçası nasıl seçilir konusu hakkında bilgiler bulacaksınız.

Diş fırçasının kısımları

Klasik bir diş fırçasında üç kısım bulunur. Bunlar başlık, fırça, ve saptır.

Diş fırçası başlığı

Genellikle üç tip diş fırçası başlığı vardır. Bunlar; küçük, orta ve büyüktür. Diş fırçasının başlık boyutu kişinin ağız genişliğine göre seçilir. Dolayısıyla ideal bir diş fırçası kişinin ağız genişliğine uygun olarak seçilmelidir. Genellikle yetişkinler için orta boy ve büyük boy yeterlidir. Küçük başlıklı diş fırçaları genellikle çocuklar için tavsiye edilir.

Günümüz diş fırçalarının baş kısmında dil temizleyiciler de bulunmaktadır. Dolayısıyla ideal bir diş fırçasında bu dil temizleyicisinin bulunması önemlidir.

Son zamanlarda çıkan bir diğer başlık tipi ise parçalı olan başlık tipidir. Ortadan bir lastik ile ikiye ayrılan bu başlıklar oldukça esnektir. Bu esnekliğinden dolayı dişlerimizin eğimlerini rahatlıkla takip edebilir ve ulaşılması zor bölgelere kolaylıkla ulaşabilir. İdeal bir diş fırçasının ağzın zor bölgelerindeki dişlere ulaşması da önemlidir.

Diş fırçası kılları

Diş fırçası sertliği, sahip olduğu yapıya göre yumuşak, orta ve sert kıllı olmak üzere üçe ayrılır. Peki kullandığınız diş fırçası sert mi yumuşak mı olmalı? Çoğunlukla dişçiler sert kıllı diş fırçalarını tavsiye etmezler, çünkü çoğu kişi doğru fırçalama yöntemlerini bilmediklerinden dişlerine aşırı kuvvet uygulayarak temizlemeye çalışırlar. Böyle bir durum nihayetinde dişlerde aşınmaya neden olur.

Doğru fırçalama tekniklerini bilmeyen kişiler ve hassas diş yapılarına sahip olan kişiler için genellikle yumuşak kıllı diş fırçaları önerilir. Ağızlarından ameliyat geçiren kişiler için ekstra yumuşak diş fırçaları önerilir. Ama, çoğunlukla insanlar için orta yumuşaklıkta kıllara sahip diş fırçaları yeterlidir. Eğer dişlerinizde aşırı bir hassasiyetiniz yoksa, orta yumuşaklıktaki diş fırçaları sizin için idealdir.

İdeal diş fırçanız nasıl olmalıdır?

Öncelikle ideal diş fırçanızın ağzınızın genişliğine uygun bir başlığa sahip olması gerekir. Başlığının dil temizleyicisine sahip olması tercih edilmelidir. Diş fırçası kıllarının orta yumuşaklıkta olması yeterlidir. Uygun temizliği sağlayacak sertlikte olması kâfidir. Doğru fırçalama tekniklerini bildiğinizden eminseniz, diş fırçası kıllarının düzeni çok da önemli değildir. Diş fırçası sapının da elinize iyi oturacak şekilde olması idealdir.