ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

KRON VE KÖPRÜ HANGİ DİŞLERE YAPILIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Köprü ve kron kaplama, hastaların ağızlarında az miktarda diş eksikliği oluştuğu zaman uygulanan, uygulaması yapılırken hastanın ağzında bulunan destek dişlerinin kesilip küçültülmesi sonrasında hastanın diş ölçüleri alınıp laboratuarda hazırlanarak hastanın dişlerine yapıştırılan sabit protezlerdir. Bu protezler hasta tarafından çıkarılamadığı için tedavi başarısı oldukça yüksektir. Protezlerin oluşumunda metal ve seramikten yararlanılır. Metalin kullanım nedeni dayanıklılığıyken seramiğin kullanım nedeni ise dişin çok iyi taklit edebilecek bir yapıda olmasıdır. Günümüzde ise bu protezlerin yapısında farklı maddeler de kullanılmaktadır. Bu yeni maddeler sayesinde orijinal dişler çok daha iyi taklit edilebilmektedir.

Kron’un Uygulandığı Dişler Hangileridir?

  • Dişlerde oluşan çürükler veya dişlerde çok fazla madde kaybının yaşanmış olan dişlere,
  • Diş rengi değişen ve eski rengine geri döndürülemeyeceği anlaşılan dişlere,
  • Şekli bozulan dişlere,
  • Uygulanan kanal tedavisinin zayıf olduğu dişlere,
  • İmplant uygulanan dişlere,

Kron kaplama uygulanır.

Köprü Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Köprü, ağızda bir ya da birden fazla diş eksikliği olduğu zaman, eksiklik oluşan boşlukların yanlarındaki komşu dişler küçültülerek, buralara getirilen özel kaplamalar sayesinde destek oluşturulması ve bu boşlukların doldurulması işlemine denir.

Kron ve Köprü Bakımı Nasıl Olmalı?

Protezlerin uzun ömürlü ve sağlam kalmasını istiyorsanız, mutlaka temizliğini iyi yapmalı ve özenli bir bakım uygulamalısınız. Protez sonucunda destek dişlerde normalde daha fazla yemek artığı ve bakteri oluşacaktır. Bu oluşumlar sonucunda ise diş ve diş etleri bu durumundan birinci seviyede etkileneceklerdir. Bu durumu önlemek adına destek dişlerin diş etlerini çok özenli bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir.

Dişler günde iki kez fırçalanmalı ve günde bir kez de diş ipi ile temizlenmelidir. Özellikle diş ve diş etinin birleştiği bölgedeki plakları çok dikkatli ve özenli bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Bu bölgenin özenle temizlenmesi, ileride oluşabilecek bakteriyel plakların önüne geçmenizi sağlayacak ve hem proteziniz, hem de dişleriniz açısından oldukça yararlı olacaktır.

Son olarak, dişlerinize yerleştirilen kronların zarar görmelerini önlemek adına, sert yiyecekleri çiğnemekten kaçınmalısınız. Ayrıca düzenli olarak diş hekiminizle irtibata geçmeli ve diş kontrolü yaptırmayı unutmamalısınız.