ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

TELLER GÖRÜNMEDEN ORTODONTİK TEDAVİ YAPILABİLİR Mİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Özellikle milenyum insanlarının başına dert olan diş ve çene bozuklukları, diş hekimliği fakültesini bitirip ortodonti alanında uzmanlık yapmış doktorların derman olabildikleri bir sorun.

Birçok insan, gerek kalıtsal faktörler gerek çevresel şartlar gerekse kaza gibi travmatik durumların neden olduğu bir takım çene ve diş bozukluklarından muzdarip.

Eskiye nazaran tedavisi daha yaygın ve daha kolay olan bu bozukluklarda, tedavi olmak isteyen insanların dikkat etmesi gereken bazı şeyler bulunuyor.

Tedavinin olumlu yanıt vermesi için anahtar durum yaş. Geç kalınmış bir ortadontik tedavi ne yazık ki olabilecekten çok daha düşük bir düzelme sağlıyor.

Ortodontik Tedavi Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Çenede kapanış bozukluğu denilen alt ve üst dişlerin bir birlerini karşılayamaması ya da alt dişlerin kapandığında üst dişleri geride bırakması durumunda ve ya herhangi bir nedenden ötürü dişlerin bozuk, çarpık ve birbiri üzerine konumlanması durumunda, hem estetik rahatlık hdm de dişlerin işlevselliğini kazanabilmesi için uygulanan tedavi türüne Ortodontik tedavi deniliyor.

Halk arasında diş teli olarak bilinen bu uygulama, kişiden kişiye değişse de genellikle 2-3 sene sürüyor.

Uzun ve zahmetli olan bu uygulama, ciddi emek ve sabır istiyor. Ancak uzman ellerde sonuç, bu çabaya değer nitelikte.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri

Dişlerdeki ve çenedeki bozukluğa göre karar verilen tedavide, değişmeyen ve başrol unsuru olan tabi ki diş telleri. Uzman doktor tarafından özenle dişlere döşenen bu teller, zaman içerisinde tedavinin haritasına göre şekillendirilerek dişlerin düzeltilmesi sağlanıyor.

Gerek sağlığı için gerekse gülüşünü şaklamak istemeyen insanların çok fazla ilgi gösterdiği bu tedavi, akıllara teller görünmeden ortodontik tedavi yapılabilir mi sorusunu getiriyor.

Evet, gelişen tıp ve teknik imkânlar, ortodonti alanında da iyi gelişmelere beden olmuş ve şeffaf diş telleri üretimi yapılmaya başlanmış. Birçok vakada uygulanan bu teller, metalik renkteki diş telleriyle aynı işlevi görüyor. Üstelik tedavi boyunca gülüşünüzü gizlemenize gerek kalmadan!

Maliyet açısından biraz daha fazla olan şeffaf teller, birlikte yaşayacağınız zaman diliminde kendinizi estetiksek anlamda iyş hissetmenize yardımcı oluyor.