ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

20’LİK DİŞ AĞRISI VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

20’lik diş ağrısı ve belirtileri nelerdir sorusunu genelde 18 yaş üstünde, artık 20’lik dişleri çıkmaya başlamış kişilerin diş hakkında en çok araştırdığı sorular arasında yer alır.

20’lik Diş Nedir?

20’lik diş ağrısı ve belirtileri nelerdir diye bakmadan önce neden 20’lik diş çıkar bunu bilmek önemlidir. 20’lik diş insanların evrimleşme süresine bakıldığı zaman aslında körelmiş bir organ sınıfına girmektedir. Artık insanların %35’inde 20’lik dişlerin çıkmadığı gözlemlenir. Fakat insanların büyük bir bölümünde 20’lik dişlerinin yamuk ya da gömülü bir şekilde çıktığı gözlemlenmektedir.

20’lik dişlerin insanların çiğneme fonksiyonlarında herhangi bir katkısı ve işlevi olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte 20’lik diş çıkaran insanlar genelde ağrı yaşamaktadır. 20’lik dişler gömülü olduğu kısımdan çıkmaya çalışırken düzgün dişlerin yamulmasına da sebebiyet verebilir. Bu sebeple genelde 20’lik dişlerin çektirilmesi gerekir.

20’lik dişler çene kemiği büyüdükçe ve geliştikçe, çıkacağı alanın oluşması üzerine yer açıldığı için çıkar. Çene kemiği de tam olarak 20’li yaşlarda geliştiği için bu yaşlarda 20’lik dişlerin çıktığı görülmektedir. Fakat bu genetik olduğu için kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bazılarında 13- 14 yaşlarında çıkarken bazılarında 30 yaşlarında yer açıldığında çıkabilir.

20’lik Dişin Belirtileri

20’lik diş ağrısı ve belirtileri nelerdir diye bakıldığında ilk belirti ağrılar olarak görülür. Bazı insanlarda 20’lik diş çıkarken hiçbir rahatsızlık vermezken bazılarında çok şiddetli belirtiler gösterebilir. Aşağıdaki belirtilerde sürekli bir artış gözlemleyen insanlar kesinlikle bir diş hekimine başvurmalıdır. 20’lik diş belirtileri şu şekilde görülmektedir;

  • Diş etlerinde ve dişlerde ağrıların görülmesi, görülen ağrıların sürekli şiddetlenmesi 20’lik dişin çıktığının habercisidir.
  • Diş etlerinde oluşan hassasiyetler sebebiyle yemek yemek zorlaşabilir. Bu da 20’lik diş belirtileri arasındadır.
  • Kulak ve çene bölgesine vuran şiddetli ağrıların olması 20’lik dişin çıktığının belirtisidir.
  • Lenf bezlerinde oluşmaya başlayan şişliklerin sebebi 20’lik dişler olabilir.
  • Baş ağrısı da 20’lik dişlerin çıktığının habercisi olabilir.
  • 20’lik dişin çıkmasının bir diğer belirtisi de ağızda oluşan kötü kokulardır.
  • Yemek yerken çiğneme sırasında şiddetli bir ağrı hissetmek de 20’lik dişlerin belirtileri arasındadır. Bu ağrılar özellikle kulak ve çene bölgesi arasında oluşur.