ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ BAKIMI NASIL YAPILIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş sağlığınız için düzenli ve bilinçli şekilde ağız bakımı ve dişleriniz için gerekli diş bakımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Diş bakımı ile doğrudan bağlantılı olan ağız bakımı ile bütünleştireceğiniz diş bakımı nasıl yapılır mercek altına aldığımızda şu madde başlıkları öne çıkmaktadır.

DOĞRU BESLENMEYE DİKKAT
Doğru beslenmeye dikkat ederek vücut sağlığımıza katkı yapacağımız kadar diş sağlığımız için de olumlu etkiler sağlayacağımız bir gerçektir. Diş sağlığı için tüketimi önemli olan kereviz, elma, havuç, çilek, karnabahar, salatalık ve çiğ sebzelerin içerdiği bileşikler tükürükle birleşince dişler için doğal temizleyici işlevi görmektedir. Bu besinlerde dişlerin temizliği için önemli katkı sağlayan doğal lifler de diş sağlığımız için önemli katkı yapmaktadır.
Bunu tan tersi olarak da bazı besinler diş sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yaban mersini, çay, kahve, turunçgiller suları, kuş üzümü, gazlı meşrubatlar ve kırmızı şarap dişleri lekeleyen özelliğe sahiptir.

DİŞ FIRÇALAMADA DOĞRU YÖNTEM
Diş bakımı nasıl yapılır dendiğinde dıştan müdahale ederek sağlıklı olmasına çalıştığımız diş fırçalama işlemini yanlış yaptığımızda ağız ve diş sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. 2 dakika olan diş fırçala süresi yetişkinlerde bu sürenin çok çok altında kalarak diş sağlığımızı tehlikeye atmaktayız. Dişler fırçalanırken nazikçe ve uzun süre uygulayarak diş eti hizasında ulaşılması zor noktaları ihmal etmeden fırçalanması gerekir. Dolgulara ve dişteki diğer restorasyonlara dikkat ederek bu işlem gerçekleştirilmelidir. Dişler fırçalanırken tüm dış yüzeylere işlem uygulanmalıdır diş etinde kanam olsa da fırçalamaya devam etmelisiniz. Bu kanama bir zayıflık olabilir, fırçalamaya devam edilerek bu zayıflık tersine çevrilir. Diş fırçalama işlemi için hassas olunacak bir nokta da doğru diş macunu seçidir. Yanlış tercih ile dişlerinize fayda yerine zarar verebilirsiniz.

DİŞ İPİ
Diş bakımı nasıl yapılır hususunda hiçbir ayrıntı atlanmamalı, tüm detaylar düşünülmelidir. Fırçanın ulaşamayacağı diş dipleri diş ipi ile müdahale edilerek temizlenmelidir.

SERT CİSİMLER
Birçoğumuzun yaptığı yanlış olarak öne çıkan bir detay da dişlerimizle fındık, ceviz gibi sert kabuklu yemişlerin diş ile kırılmaya çalışılmasıdır.