ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

STERİLİZASYON VE DEZENFEKTASYON İŞLEMLERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Hastanelerde infeksiyon artışı sterilizasyonun artmasını ve daha çok önem verilmesini sağlamaktadır. Strerilizasyonun infeksiyon çalışmalarında önemli sayılan bir kademedir.Sterilizasyon ve dezenfektasyon işlemlerinde uyulması gereken kurallar nelerdir dendiğinde infeksiyonun önlenmesi aşamasında ve sterilizasyon sırasında doğru işlem yapılması ve bunun yanında yapılacak olan ön temizlik paketleme işlemi gibi aşamalarda yapılan bütün işlemlerin çok dikkatli bir biçimde yapılması gerekmektedir ve yapılması gereken aşamalar vardır.

STERİLİZASYON VE KULLANIM AŞAMASI İÇİN YAPILAN EVRE NEDİR

İlk olarak yıkama dezenfeksiyon yapılmalıdır, inspeksiyon, paketleme, sterilizasyon, taşıma, depolama, kullanma, ön temizlik dekontaminasyon ve tasıma olarak evrelendirilir.

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLERİN ÖN TEMİZLİĞİ

Tıbbi malzemelerin üzerinde oluşmuş olan kaba kirlerin genellikle organik olan atıkların deterjan gibi ajanların kullanılması sonucu uzaklaştırılır ve dekontaminasyon için hazır duruma getirilir.

ARAÇ VE GERECİN STRERİLİZASYON İÇİN HAZIRLANMASI

Araç ve gereçlerin yıkanması gerekir strerilizasyon aşaması ise en önemli aşamalar adlandırılır. Araç ve gerecin üzerinde bulunan kirler sterilizayon ajanlarını alet ile temas etmesini engelleyerek etkisizleştirilir. Temizlenmiş olmayan hiçbir araç gereç steril olamaz. Kullanılmış olan araç ve gereçlerin hazırlanması için toplama kapları suyun özellikleri temizleme işleminin yapılacak olan alanın temizlenmiş olması ve kurutulmuş olması önemli aşamadır. Sterilizasyon ve dezenfektasyon işlemlerinde uyulması gereken kurallar nelerdir sorusunun arasında yer alır.

TEMİZLEME İŞLEMİNİN YAPILDIĞI ALANLAR

Kullanılmış olan bütün araç ve gereçlerin bir kontaminasyon oluşumunu engellemek için hepsi bir yerde temizlenmesi önemli bir ayrıntıdır. Temizlenecek alanda ellerin yıkanacağı bir yer olmalıdır, ihtiyaç duyulan büyük bir alan ve tezgah olmalıdır, alanın içerisinde yeterince aydınlatma olmalıdır, odanın içeresindeki sıcaklık 21-24 derece olmasına dikkat edilmelidir. Malzemelerin bekletilmesi gereken bir yer olmalıdır, temizliğin yapılacağı alan kesinlikle kaygan bir zemine sahip olmamalıdır, temizlik için gerekli lavabolar olmalıdır, malzemeler için kurutma araçları da olmalıdır, işlemlerin uygulama önceliği ilk olarak kirlilerden başlayıp temize doğru gidilmelidir. Temizlik yapmadan önce araç ve gereçlerin gruplandırılma yapılması da önemli aşamalardan biridir. Sterilizasyon ve dezenfektasyon işlemlerinde uyulması gereken kurallar nelerdir denildiğinde yukarıdaki işlemler yapılmalıdır.