ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

HAMİLELİKTE DİŞ TEDAVİSİ UYGULANMASININ BİR SAKINCASI VAR MIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Hamilelik hassasiyet gerektiren bir durumdur. Yenilen ve içilen yiyeceklere nasıl ki dikkat ediliyorsa aynı şekilde hastalıkların tedavi edilmesi konusunda da hassas davranmak gerekmektedir. Diş tedavisi de bunlardan birisidir. Hamilelikte diş tedavisi uygulanmasının bir sakıncası var mıdır sorusunun cevabını tüm hamile bayanlar merak etmektedir. Hamilelik döneminde diş doktoruna gitmekte bir sıkıntı yoktur. Rutin kontrollerin yapılmasında da bir sıkıntı yoktur. Diş tedavisi konusunda tedavinin nasıl uygulanacağı ile alakalı anne adayının önceki gebeliklerine bakmak gerekir. Ve bu doğrultuda tedavi uygulanmalıdır.

Hamilelikte hangi dönemlerde hangi uygulamalar uygulanır;

Hamilelik döneminde diş doktorları tedaviyi üç evrede inceler. Anne ve bebek sağlığı için bu evreler çok önemlidir. Aksi takdirde hamilelikte düşük tehlikesi yaşanması muhtemeldir.

1.Evre İlk Üç Aylık Dönem;

Bebeğin gelişimi yeni yeni oluşmaktadır. Yeni oluşan organlar, diş tedavisinde yanlış etki ederek organlara zarar verebilmekte ve gelişimi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu dönemin çok hassas olmasından dolayı diş doktorları herhangi bir tedavi uygulamaz. Doğum kontrol uzmanlarının diş ağrısını azaltmak amacıyla hamilelik sürecini olumsuz etkilemeyecek ilaçlar vermesinde bir sıkıntı yoktur. Hamilelikte diş tedavisi uygulanmasının bir sakıncası var mıdır sorusunun cevabı bu evrede kesinlikle evettir. Bu evrede dişe müdahale edilmemelidir.

2.Evre İkinci Üç Aylık Dönem;

Bu dönem bebeğin gelişiminin en önemli kısmını tamamladığı evredir. İlk üç aylık döneme oranla daha az risk içermektedir. Diş doktorları mecbur kalmadıkça dişin tedavi edilmesini önermemektedir. Çok zorda kalınması sonucunda tedavi uygulayabilirler. Hamilelikte diş tedavisi uygulanmasının bir sakıncası var mıdır sorusunun cevabı bu evrede zorunluluklar dışında evettir. Mecburi zorunluluklar yoksa eğer bu ikinci üç aylık evresinde dişe müdahale edilmez. Zorunluluklar olduğu sürece dişe müdahale edilmelidir.

3.Evre Son Üç Aylık Dönem;

Bu evre son evredir. Ve diş tedavisinin kesinlikle yapılmamasının gerektiği bir evredir. Çünkü erken doğum ve düşük tehlikesini söz konusu olacağından bu son üç aylık evrede kesinlikle tedavi uygulanmaz. Yapılması gerekli olan tedavi doğum sonrasına bırakılmalıdır.

Hamilelikte diş tedavisi uygulanmasının bir sakıncası var mıdır sorusuyla sürekli karşılaşılmaktadır. Umarım bu yazımızda size cevap vermiş olmuşuzdur.