ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ÇOCUKLARDA SÜT DİŞLERİ ERKEN YAŞTA ÇEKİLEBİLİR Mİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

SÜT DİŞLERİ

Çocukluktan itibaren diş sağlığı ile ilgili bir takım kuralların ve tedavilerin mutlaka uzmana danışılarak uygulanması şarttır. Bu nedenle özellikle süt dişleriyle ilgili müdahalelerde, ayrıntılı inceleme ve bu alanda uzman diş hekimleri tarafından müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Müdahale kapsamında gene algı diş çekimleridir. Süt dişlerinin erken çekimi zararlı mıdır?

 

Süt Dişleri

Süt dişleri doğumdan itibaren oldukça önemli bir süreçten sonra çocukların sahip olduğu ilk dişlerdir. Bu dişlerin bakımı ve korunması gelecek yaş dönemleri için ağız ve diş sağlığı ve estetiği bakımından son derece önem taşır. Bu dişler çocuğun ilk sahip olduğu dişler olmasının yanı sıra gerek çene gerekse damak yapısı açısından gelecek dönemlere hazırlık yaparcasına bir rolü de üstlenirler. Bu dişlerin dökülmesi veya çekilmesi sonucu arkadan gelecek dişlerin geliş esnasında veya son şeklini kazanmasında eski dişlerin ne şekilde alındığının önemi büyüktür. Erken çekilme veya diş bakımı açısından zaaf gösterilen durumlar veya erken yaşta meydana gelen ağız ve diş sağlığı problemleri gelecek yaşların ağız ve diş yapısına olumsuz zemin teşkil eder. Bu noktada her zaman olduğu gibi çocukların korkmadan diş hekimine gidebilmesi ve bu konuda eğitimin verilmesi son derece önem taşır. Ancak oluşabilecek süt dişi problemlerine müdahale edecek hekim de çok dikkatli olmalıdır. Süt dişlerinin erken çekimi zararlı mıdır? Şeklindeki endişelere karşı mutlak surette ailenin doğru bilgilendirilmesi kadar bu dişlere yapılacak müdahalelerde de doğru teşhis konması önemlidir.

Süt Dişleri Çekimi

Süt dişlerinin çekiminde yapılacak hatalar özellikle zamanlama konusuna yoğunlaşmıştır. Genel kural olarak 12 yaşına kadar süt dişlerinin görev yapması ideal durum olarak kabul edilir. Bundan önce çekilecek veya uygunsuz ağız ve diş bakımı nedeni ile kaybedilecek dişler gelecek dönem için bazı problemlerin sebebidir. Süt dişlerinin erken çekimi zararlı mıdır? Sorusuna evet yanıtı vermeye yol açan bu problemlerin en önemlileri, gelecek dişlerin damakta batık kalması ve diş görüntüsünün oldukça çarpık bir şekilde gelişmesidir. Yine süt dişlerindeki ağrı ve iltihap gibi durumlarda sorun teşkil edecektir.