ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ZİRKONYUM İLE METAL DESTEKLİ PORSELENİN FARKLARI NELERDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ağız ve diş sağlığımızın düzenli kontrolleri birçok hastalığımızın da önüne geçmektedir ki bunun için her geçen gün diş protezlerinde, kaplamalarda, kanal tedavilerinde günden güne gelişmeler olmakta. Kaplamaların diş sağlığı kadar gülüşümüzün de önemli hale gelmesine neden olmaktadır ki diş kaplamalarında zirkonyum ile metal destekli porselenin farkları neler bunu araştırarak kaplama yaptırmanız, işlem sonucunda sizin de memnun kalmanızı sağlayacaktır. Unutmayın istekler doğrultusunda yapılan tercihler mutluluk getirir ve mutluluğunuzda ki gülüşünüz de önemli…

Zirkonyum ile metal destekli porselenin farkları neler olduğunu incelediğimizde; Porselenler uzun süreli taşıyıcıya ihtiyaç duyarlar ve bu taşıyıcılar metaldir. Metal iskeletin üzerine porselen kaplanarak fırınlanır ve uygulama yapılmaktadır. Zirkonyumun diğer kaplamalardan farkı kullanılan malzemenin beyaz metal olmasıdır. Porselen metal destekli kaplamalar sabit protezlerdir ve çürümüş hasar görmüş dişlerin yeniden form kazandırmak için kullanılır. Zirkonyum diş estetik açısından tercih edilir ve metal yansıması yoktur.  Metal destekli porselen kaplamalar alt yapısında ki metal destekten dolayı diş ve diş etlerinde problemlere neden olduğundan estetik açısından kullanılmayıp genelde fonksiyonelliğe yönelik arka bölgedeki görülmeyen dişlerde yapılmaktadır. Bunun nedeni ise kuvveti karşılaması ve dirençli olması. Kanal tedavi sonrası kırılmış dişler, dolgu sonrası hasar görmüş dişler ve kırılmış dişler de parçaları bir arada tutmak adına metal destekli kaplamaların daha uygun olduğu görülmektedir.

Dişlerimizin ışık geçirme özelliği vardır ve bu yüzden kaplamalarda estetik ve doğal bir görünüm için zirkonyum kaplama yapılmaktadır. İçerisindeki metalin beyaz olmasından dolayı ışıkta herhangi bir metal fark edilmediğinden doğal olmasını sağlamaktadır. Metal destekli kaplamlarda diş etinde koyu bir çizgi görünür ve estetik açısından tercih edilmez. Zirkonyum diğer kaplamalara göre daha hafiftir. Tat ve ağız kokusuna, diş eti çekilmesine(çekilse bile diş eti ile aynı renk de olduğu için dışarıdan fark edilmez ve doğal görünümünü korur), diş eti morluğuna neden olmaz. Sıcak ve soğuk yalıtımını sağlayarak hassasiyete neden olmaz. Zirkonyum diş kaplamalarında sigara, asit vb. nedenlerden dolayı lekelenme ve aşılanma en aza indirgenir ve çay, kahve, gibi günlük kullanımlarda lekelenme yapmaz.

Zirkonyum ve metal destekli porselenin farklarının estetik açısından mı yoksa kuvveti karşılama açısından mı size ihtiyaç sağladığını bilmeniz gerekir.  İki kaplamanın da mümkün olabileceğini unutmayın. Arka bölgede ki dişleriniz için kuvveti karşılaması için metal destekli porselen kaplama tercih edip daha sağlıklı ve kuvvetli bir çene yapısına sahip olup ön dişleriniz için de zirkonyum kaplama tercih ederek hem estetik bir görünüm hem de doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak estetik bir görüntüye sahip olmak diğer kaplamalara göre biraz daha maliyetli olacaktır ama tercih sizin ve doğru tercihle sağlıklı gülüşler elde edebilirsiniz.