ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

AMALGAM DOLGU ZARARLI MIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Şu sıralar diş sağlığı hakkında amalgam dolguların ne kadar yararlı ne kadar zararlı olduğu tartışılmaktadır. Amalgam dolgu başka bir deyişle gümüş dolgu cıva içermesi sebebiyle sağlıklı olup olmadığı hakkında tartışmalara yol açmaktadır. Hatta halk arasında bireyler gümüş dolgularını söktürmeli miyim diye birbirleri ile düşünüp kararsız kalmışlardır. Eğer siz de bu konu hakkında kararsız kaldıysanız ya da amalgam dolgu hakkında fikir edinmek istiyorsanız araştırmamıza göz atmanız faydalı olabilir.

Önce size amalgam nedir bunu açıklayalım. Cıva ile başka metallerin karıştırılmasıyla oluşan kimyasal maddelere verilen genel isme amalgam denmektedir. Toksik bir madde olan civanın sağlığı kötü yönde etkilediği ve doğayı kirlettiği bilinmektedir. Aynı zamanda buhar halinde solunduğunda ciddi solunum sıkıntılarına da yol açabilmektedir. Üstelik zehirlenmelere de neden olabilmektedir.  Ancak dolgu yapımında kullanılan cıva miktarı ve diğer metallerin karışımı sağlığa olumsuz etki etmeyecek şekilde hazırlanmaktadır. Cıva, amalgam dolgu yapımında gümüş, kalay, bakır ve bir takım metaller ile karıştırılır. Bu şekilde ideal dolgu içeriği elde edilir. İdeal dolgu içeriği ısıyı iletmemeli, ısı ile yapısı bozulmamalı, diş dokusu ile uyumlu olmalı ve yıpratıcı etkilere dayanıklı olmalıdır. Ayrıca dişi ve diş etlerini tahriş etmemelidir. Peki, cıvanın etkilerine ve toksik madde olmasına rağmen amalgam dolgular zararlı mıdır söktürmek gerekir mi? Maddelerin vücuda zarar vermesi çoğu zaman miktarı ile ilgilidir. Cıvada bu nedenle kullanılan doza bağlı olarak vücudunuza zarar vermektedir. Bunun için amalgam dolgu yaptırırken diş doktorunuzun bu konu hakkında ne kadar bilgili olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Amalgam dolgu kullanımını dünyadaki birçok sağlık kuruluşu onaylamaktadır. Çünkü yeterli dozda cıva kullanılırsa hem sağlığınızı olumsuz etkilemeyecektir hem de normal dolgulara göre daha dayanıklı dolgunuz olacaktır. Eğer amalgam dolgunuz varsa ve söktürme konusunda kararsız kaldıysanız da boşuna endişelenip söktürmeye kalkmamalısınız. Eğer ki herhangi bir alerjiye yol açmıyorsa veya beklenmedik bir sonuç ortaya çıkmamış ise amalgam dolgunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak amalgam dolguların zararı içerisindeki cıvanın miktarı ile ilgilidir. Yeterli dozda kullanıldığında ise hiçbir soruna yol açmayacaktır. Gönül rahatlığı ile amalgam dolgu yaptırıp kullanabilirsiniz.