ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ ETİNDE GÖZLENEN PİGMENTASYONLARIN NEDENLERİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Genel olarak diş sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi olmamasına karşı, estetik olarak bazı bireyleri rahatsız edebilen bir rahatsızlıktır.

Halk arasında zenci diş eti olarak da bilinen bu durum, rengi koyu diş etine verilen isimdir. Tıbbi adı pigmentasyon olan bu durumu gelin hep beraber inceleyim.

Diş Eti Pigmentasyonu Nedir?

Klinik olarak fark edilen koyu renkli, kimi zaman siyaha yakın diş etlerine pigmentasyon adı verilmektedir. Tıbbi adı oral melanin pigmentasyonu olan diş eti görüntüsünün neden görüldüğüne dair birkaç sebep bulunmaktadır.

Diş Eti Pigmentasyonu Nedenleri?

Gülümseyen bireyde normal kabul edilen, görünen diş etlerinin pembeye yakın bir tonda olmasıdır. Ancak bazen diş eti rengi oldukça koyudur ve bu durum psikolojik olarak bazı hastaları rahatsız etmektedir. Oysa sağlık üzerinde hiçbir etkisi bulunmayan pigmentasyonun sebeplerini şöyle açıklayabiliriz:

  • Genellikle siyah ırka mensup bireylerde genetiksel olarak diş eti pigmentasyonuna rastlanmaktadır. Bazen de bazı ırklarda da siyah diş eti görülebilir. Özellikle bazı etnik gruplarda da sık gözlenebilmektedir.
  • Genetik olarak diş eti pigmentasyonuna sahip olmamasına rağmen sigarayı çok fazla kullanan bireylerde de siyah diş etine rastlanabilmektedir. Diş etinin anterior kısmı başta olmak üzere, sigara tüketimi kararmayı hızlandırmaktadır.

Oral melanin pigmentasyonu nedenleri arasında sayılabilecek durumlar ilk olarak oral kavitenin endojen kaynaklı olabilmektedir. Melanin birikimi, endojen kaynaklı pigmentasyonun en sık görülme nedenidir. Bazen de demire bağlı bazı sebepler ve bilirubin buna sebep olabilmektedir.

Bir diğer neden ise melanin pigmentasyonu olarak adlandırılabilir. Bunun da nedeni oral mukozada melaninin anormal bir şekilde artışından kaynaklanabilmektedir. Özellikle yapışık diş etinde sık bir şekilde etkilenme meydana gelmektedir.

Görüldüğü üzere diş eti pigmentasyonları nedenleri olarak sıralanabilecek durumlar genetik özellikler ve sigara tüketimi olmaktadır. Benzer problemleri gözlemleyen ve estetik olarak bu durumdan sıkıntı duyan hastalar tedavi yöntemleri ile kolayca açık renk diş etlerine kavuşabilecektir. Özellikle sigara kullanımı sebebiyle dil etinde böyle bir kararma söz konusu ise sigarayı azaltarak ve en kısa sürede tedaviye başlayarak bu problemden kurtulmak mümkün olacaktır.