ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

HAMİLELERDE DİŞ TEDAVİLERİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Hamilelik sürecinde diş sağlığı son derece önemlidir ve anne karnındaki bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Bazen yanlış bir tedavi düşük riskini bile meydana getirebilmektedir. Ancak hamilelik sürecinde diş sağlığı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler, üç aylık periyodlarla açıklanabilecektir. Hamilelikte diş çekimi bebeğe zarar verir mi, hamilelikte diş dolgusu yapılır mı gibi kafa karıştıran sorunlar arasında boğulmadan önce yazımızı dikkatle okumanızı öneririz.

Hamileliğin İlk Üç Ayı:

Bebeğin organlarının henüz gelişme aşamasında olduğu ilk üç aylık süreç son derece önemlidir. Yanlış tedavi, bebeğin organ gelişiminde bazı olumsuzlukların meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Hele ki söz konusu gereksiz bir müdahale ise, ne yazık ki bebeğin kaybıyla sonuçlanan tehlikeli durumlar gözlemlenebilir. O halde nelere dikkat etmeli, şu şekilde sıralanabilecektir.

Eğer anne adayı yoğun bir ağrı duyuyorsa, diş çektirme, kanal tedavisi gibi aciliyeti olan rahatsızlıklarında, doğum uzmanı doktoruna danışarak, bir diş hekimine gidebilir. Burada en önemli husus, hamilelik sürecinizi izleyen uzman doktorunuzun bilgisinde bu işlemleri yaptırmaktır. Bebeğe zararlı olabilecek işlemler hakkında sizi en iyi uzman bir hekim yönlendirebilir.

Özellikle diş eti enfeksiyonları kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bunun nedeni bebeğin sağlığını çok fazla etkileyebilecek olmasıdır. Diş hekimi, zaten kadın doğum uzmanınızın önerileri ile sizin için en doğru ve bebeğe en az zararı dokunacak şekilde, belki de zararı sıfırlayarak tedaviyi gerçekleştirecektir.

Hamileliğin İkinci Üç Aylık Dönemi:

Hamileliğin ilk üç ayı son derece zorlu geçmektedir. Mide bulantıları ve kusmalar, ağıza ulaşan asitlerin diş minelerine zarar vermesine, çürümelerin meydana gelmesine sebep olur. Bu süreçte ağız bakımı da anne adayları tarafından ihmal edilebilmektedir. Hamilelikte diş sağlığı için bu dönemde diş taşı temizliği yaptırmak son derece faydalı olacaktır.  Bunun yanı sıra ikinci üç aylık dönem, diş çekimi, kanal tedavisi, dolgu yaptırma gibi geciktirilmesi mümkün olmayan tedaviler için en doğru süreçtir. Tabii bu zaman diliminde de herhangi bir müdahale öncesinden kadın doğum uzmanınızdan bilgi almanız şartıyla.

Hamileliğin Üçüncü Üç Aylık Dönemi:

Bu dönem en az ilk üç aylık hamilelik süreci kadar riskli olduğunda, diş hekimi çok acil olmadığı sürece müdahalede bulunmaz.