ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

İMPLANTLI DİŞİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş bakımı çok önemlidir. Özellikle dişlerde gerçekleştirilen komplikasyonlar, tedaviler gibi işlemlerin ardından gerçekleştirilen bakımlar çok daha önemli olabilmektedir. İmplantlı dişin bakımı da bunlardan biridir. İmplant diş tedavisi ardından dişlerin temizliği önem arz eder. Peki implantlı dişin bakımı nasıl yapılır?

İmplantlı Diş Bakımı ve Temizliği                    

Dişlerine implant yaptıran kişiler elbette uzun süre sağlıklı ve düzgün bir şekilde kullanmayı amaçlamaktadır. Bakım ve temizlik de implantlı dişlerin ömrünü arttıran önemli etmenlerin başında gelmektedir. Diş sağlığının ve temizliğinin gerçekleştirilen operasyonların ömrünü etkilediği bilinen bir gerçektir.

İmplant yapılan dişlerin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Asla ihmal edilmemelidir. Bu dişler için diş hekimlerinin önereceği özel bakımların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Doktorunuzun ayrıntılı bir şekilde anlatacağı bu özel bakımı harfiyen uygulamanız gerekmektedir. Peki bu bakım nasıl yapılır, gelin inceleyelim.

  • İmplantlı diş bakımı, klasik diş bakımına göre çok farklılık göstermez. Ancak ulaşılması zor bölgelerin varlığından dolayı daha dikkatli gerçekleştirilmesi önem arz eder.
  • Dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemeniz gerekir.
  • İmplant yapılan bölgede arayüz fırçası kullanımı önem arz eder ve tavsiye edilmektedir.
  • Özellikle düzenli diş ipi kullanımı oldukça faydalı olmaktadır. Mekanik diş temizleme olarak değerlendirebileceğimiz diş ipi kullanımı diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Yemek artıklarının temizlenmesinde son derece etkili olacaktır. Diş ipi kullanımı aynı zamanda diş eti sağlığı konusunda da oldukça yararlı kabul edilir.
  • Eğer proteziniz vidalı diş üstü hareketli yapıldıysa, mutlaka implantın üst yapılarının da düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir.
  • Doktor kontolü çok önemlidir ve asla ihmal edilmemelidir. Rutin kontrollerinizi gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin.

Saydığımız tüm bu maddeler, implant  yaptıran hastaların, implantlarını en sağlıklı ve en uzun ömürlü şekilde kullanması için izlemesi gereken yolları ifade eder. Bu nedenle mutlaka verilen talimatlara uymanız, doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda implantlı dişin temizliği nasıl yapılmalıysa, o şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Böylece uzun ömürlü ve rahat bir şekilde implantlarınızı kendi dişlerinizden farkı yokmuşçasına kullanabilirsiniz.