ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ İPİ KULLANIMI GEREKLİ MİDİR? NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Günümüzde çoğu insan estetik kaygılar ve sağlığı adına diş bakımına oldukça önem veriyor. Günde iki kez, ancak uzmanların da önerdiği gibi üç kez diş fırçalamak kimi zaman yeterli kabul edilmiyor. Gün içinde yemek yiyoruz ve yemek artıkları diş aralarında kalıyor. Bazen de dişlerimizi fırçaladığımızda dahi dişlerimizdeki bu artıklardan kurtulmak için yeterli olmuyor.

Burada uzmanların önerisi diş ipi kullanmak olmaktadır. Diş ipi dişlerimiz arasındaki en ulaşılmaz yerlere ulaşır ve temizlenmesini sağlar. Yemek artıklarının temizlenmesi hem ağız kokusunun önlenmesinde gün içinde yardımcınız olur hem de diş çürümesi ve diğer diş ve diş eti hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar.

Diş ipi kullanımı ağız bakımı konusunda olmazsa olmazlar arasında sayılmaktadır. Ancak diş ipi kullanımına gerekli önem verilmemekte, çoğu zaman ihmal edilmekte, hatta çoğu kişi tarafından angarya kabul edilip uygulanmamaktadır. Ancak uzmanlar diş ipi kullanımı konusunda son derece ısrarcılar ve faydalarından sıklıkla söz ediyorlar.

Günde Kaç Kez Diş İpi Kullanmalı?

Diş hekimlerinin önerisine göre dişler günde üç kez fırçalanmalıdır. Sabah kalktığınızda, öğle yemeğinin ardından ve elbette akşam yatmadan önce. Bununla beraber günde üç kez de diş ipi ile dişleri temizlemek de öneriler arasında bulunur. Özellikle dişin fırçalanmasının ardından  diş ipi kullanmak bakteri oluşumunu, ağız kokusunu önler.

Nasıl Diş İpi Tercih Etmeli?

Önemli olan diş bakımında diş iplerine, diş minelerine zarar vermeden temizliğin gerçekleştirilebilmesidir. Özellikle diş ipleri diş etlerine kadar ulaşabildiği için diş eti kanaması gibi sorunlar görülebilir. Daha da zararlısı, diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle uzmanlar mumlu diş ipleri kullanımını tavsiye etmektedir. Çünkü mumlu diş ipleri diş minesine zarar vermez, kolayca diş aralarına nüfus eder ve yemek artıklarını temizler.

Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Özetleyecek olursak, diş bakımının mutlaka günde üç kez gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Öğlen gerçekleştirilmesi gerekilen diş fırçalama işlemi genellikle ihmal edilmektedir. Ancak gün içinde yediklerimiz ve içtiklerimiz hem dişlerimiz üzerinde leke bırakmakta, hem ağız kokusuna neden olmakta, hem de yemek artıkları diş aralarında kaldığı için çürümeler meydana gelmektedir. Aynı şekilde diş ipi kullanımı da günde üç kez tekrarlanmalı ve mumlu diş ipi kullanımı önerilmektedir.