ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞLERDE AŞINMANIN SEBEBİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş bakımı konusunda çoğu zaman yeterli özen gösterilmemektedir. Kalp hastalıklarına kadar uzanan diş ve diş eti hastalıkları zamanında önlenmeli, düzenli bakım ve kontrol muhakkak uygulanmalıdır. Sadece diş eti enfeksiyonları veya diş çürümeleri gibi rahatsızlıklarla karşılaşmayız. Bazen de dişlerde aşınma ve benzeri problemlerle karşılaşırız. Peki dişlerde aşınma nedir, neden oluşur ve nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarını arayalım.

Dişlerde Aşınmanın Sebepleri

Eğer sıklıkla asitli içecekler ve yiyecekler tüketiyorsanız, zamanla diş minelerinde aşınmalar gözlemlenmektedir. Bu aşınmaların başlangıç aşamasında fark edilmesi zordur. Bunun nedeni ağrı ve sızının başlangıçta hissedilmemesidir. Daha sonra ise dişin üst yüzeyindeki minelerde aşınmaların gözlemlenmesi mümkün olur.

Dişlerinde Aşınma Bulunan Hastalara Öneriler

  • Dişlerinde aşınma meydana gelen hastaların öncelikle diş fırçalarını değiştirmeleri önerilir. Daha yumuşak kıllara sahip diş fırçası tercih edilmelidir.
  • Jel türünde olan ve aşındırma etkisi bulunmayan diş macunları tercih edilmelidir.
  • Eğer döner başlıklı diş fırçaları kullanıyorsanız, yumuşak kıllı başlık seçimini muhakkak özen gösterilmesi önem arz etmektedir.

Diş Aşınmasında Gözlemlenen Duyarlılıklar

  • Dişlerde duyarlılıklarda artma gözlemlenir. Sıcak, soğuk hissi acı verici boyutlarda artar.
  • Estetik kaygılar taşıyan kişiler için dişlerin görüntüsü rahatsız edici boyuta ulaşır.
  • Ağrılar baş gösterir ve günlük yaşamı etkiler.
  • Dişlerde sararmalar gün geçtikçe yükselir ve fark net bir şekilde görülür.

Dişlerde Aşınmanın Tedavisi Nasıl Olur?

  • Dişlerde meydana gelen aşınmanın tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerin başında lazer uygulaması ve florürlü jel tedavileri gelmektedir.
  • Eğer söz konusu aşınma çok yüksek değilse, florür uygulamaları ve florürlü ağız gargaraları kullanılarak tedavi gerçekleştirilebilecektir.

Peki diş etindeki aşınmaları başından engellemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle asitli içecek kullanımının azaltılması önerilir. Eğer asitli içecek kullanırsanız kamış kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  Meyveleri küçük parçalara bölerek tüketmek de aşınmanın önlenmesine katkı sağlar. Şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak önerilir. Sakızın bile şekersizini tercih edip çiğnemek faydalı olacaktır. Süt ve süt ürünlerinin tüketimini arttırmak oldukça yararlıdır.  Florürlü diş macunu ve gargaraları kullanmak gerekir. Düzenli diş hekimi kontrolleri de asla ihmal edilmemelidir.