ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ KESMEDEN DİŞ ESTETİĞİ MÜMKÜN MÜDÜR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Genel kullanılan ifadeyle halk arasında diş kesme işlemi olarak tabir edilen ancak tıbbi anlatımla estetik malzemeye yer açma işlemi şeklinde ifade edilen bu yöntemin amacı, diş minesinde aşındırma yapmaktır.

Elbette estetik kaygıların ana kaynaklarından biri sağlıklı gülüşler adına diş estetiği olmaktadır. Çoğu kişi bu uğurda estetik ameliyat olmayı göze alır. Kimi zaman problem olan diş etinin şeklidir. Bazen de dişlerin boylarının kısalması gerekir. Bazı durumlarda eksik dişler tamamlanır. Bunun için dişlerde köprü protezi uygulanabilmektedir. Ancak bu gibi işlemlerde diş minesinden aşındırma yöntemi ve işlemi kullanılmaz.

Ayrıca hasta, dişlerinin boyutu ve düzeni gibi konularda değil de, rengi ve şeklinden kaynaklanan problemlerin çözümü için işlem yaptıracaksa, bu durumda dişler incitilmeden ve küçültme işlemi gerçekleştirilmeden ön yüzeyler kaplanabilmektedir.

Bu işlemler dişlerinizin temizlenmesi ile başlar, ardından ölçüler alınır. Daha sonra yaprak porselenler hazırlanır. Bu sürecin ardından gerekli provalar gerçekleştirilir ve düzeltmeler tamamlanınca dişlere özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılır.

Ancak bazı durumlarda dişlere diş minesinden aşındırma yöntemi uygulanabilmektedir. Bu durum karşısında da hastaların kafasında diş kesmeden diş estetiği olur mu sorusu gelmektedir.

Diş Kesmeden Diş Estetiği Uygulaması

Elbette, diş kesmeden diş estetiği mümkün olabilmektedir. Bazı düzeltmeler estetik sayılmamaktadır ve renk düzeltmeleri için de uygulanabilmektedir. Ancak bu uygulamalar klasik restorasyonlar kadar kalıcı olamamaktadır. Yani aşınma ve benzeri durumlara daha dayanıksızdır.

Kişi eğer uzun ömürlü kullanım istiyorsa ve dişlerinin kolayca aşınmasından endişe ediyorsa klasik seramik kaplama işlemlerine yönlendirilebilir. Bu tür işlemler diş kullanım sürenizi uzatacaktır. Bunun yanında porselenler cilalanabilmektedir. Bu durum da plak birikimini en aza indirir ve kullanım kolaylığı sağlar. Dolayısıyla daha tercih edilesi işlemler olmaktadırlar.

Tüm bu anlatılanlar ışığında, estetik kaygılarınıza yönelik en kapsamlı ve doğru bilgiye erişmek için uzman bir diş hekimi ile görüşmeniz gerekmektedir. Dişlerinizle ilgili gerçekleştireceğiniz işlemin belirlenmesinde isteklerinizin önemi büyüktür. İşlemin ne olacağına bağlı olarak doktorunuz size farklı alternatifler sürebileceği gibi, bir tedavi yöntemine de yönlendirebilir. Böylece uzun süreli kullanabileceğiniz en sağlıklı tedavinin belirlenmesi mümkün olacaktır.