ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

FRENEKTOMİ NE GİBİ DURUMLARDA UYGULANMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Frenektomi ne gibi durumlarda uygulanır konusundan önce, frenulum nedir birlikte inceleyelim.

Frenulum Nedir?

Frenulum, diş eti dokusu ve dudak, dil bir de yanağın arasında yer alan ve söz konusu dokuları birbirine bağladığı için onların hareketlerini sınırlayan yumuşak mukoza dokusuna verilen isimdir.

Genellikle üst ve ortada bulunan kesici dişlerin arasında bulunur. Yanağımız ve arka dişlerin arasında yer alır. Dilimizin altında bulunur. Ağzımızda birden fazla frenulum bulunabilmektedir. Bu durum bireyden bireye değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu kişide mutlaka dilin altında bulunur. Bununla beraber alt ile üst ön dişlerin üzerinde veya yanağın arka bölgesinde sayıları birden yüksek olabilmektedir.

Normalde ağız sağlığına herhangi bir zararı olmayan frenulumlar bazı durumlarde tehlike oluşturabilmektedir.

Frenulumun Risk Oluşturduğu Durumlar

  • Normalden büyük veya kalın ise,
  • Dişlerin kenarların oldukça yakın bağlandılarsa,

Frenulumlar diş etini aşağıya çekmeye başlar. Böylece diş eti hastalıkları oluşur. Aynı zamanda dil altındaki frenulumun normalden büyük olması küçük yaştaki çocukların konuşma bozukluğu yaşamasına sebep olur. Bu gibi durumlarda risk oluşturmaya başladığı için tehlike arz eder.

Risk olmasa da bazı durumlarda estetik kaygılarla da frenulumlar sorun arz edebilmektedir. Eğer alt ve üst orta dişler arasında bulunan frenulumların alışılagelmiş boyutundan büyük ve kalın olması dişlerin birleşimini engeller. Bu nedenle diestema gözlemlenmeye başlar. Diestema, dişerin arasında kalan boşluklara verilen isimdir. Bu da estetik problemlere neden olur ve hasta tarafından rahatsız edici bulunabilir.

Bu gibi durumlar meydana geldiğinde frenulumun alınması gerekebilecektir. Birkaç dakika içinde frenektomi ismi verilen yöntem sayesinde frenulumların alınması mümkün olmaktadır.

Frenektomi İşlemi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesi çoğu işlemin kolayca gerçekleştirilebilmesine imkan tanımaktadır. Bunların başında da tıbbi ve estetik operasyonlar gelmektedir. Örneğin frenektomi işlemi de kolayca uygulanan işlemlerin arasında sayılmaktadır. Genelde lazer yardımı ile işlem gerçekleştirilir. Böylece işlem kısa sürede tamamlanır ve kanama meydana gelmez.

Kimi durumlarda ise bağ çok büyük olabilir. Böyle bir durum meydana geldiğinde cerrahi müdahale gerekir.

Frenektomi Ne Zaman Uygulanmalı?

Konuşma bozukluğuna yol açan durumlarda, diş hastalıklarını meydan getirebileceği derecede büyük veya diş etine baskı yapıyorsa, kimi zaman da estetik kaygılarla bu işlem gerçekleştirilebilecektir.