ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

YER TUTUCUNUN UYGULANDIĞI DURUMLAR NELERDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Çocukların kalıcı dişlerinden önce yeme ve çiğneme, konuşma gibi davranışları sergileyebilmelerini sağlayan süt dişlerinin önemli bir işlevi daha bulunur. Bu dişler, kalıcı dişler için ağız içinde yer tutar. Yirmi adet süt dişi bulunur ve altı yaşına kadar çocukların ağzında gelecek dişlere yer tutan bu dişler zamanla dökülür ve kalıcı dişler çıkmaya başlar.

Ancak bazı durumlarda, örneğin diş sağlığına gerekli özenin gösterilmediği, çürümelerin sonucunda diş eksilmelerinin gözlemlendiği durumlarda veya travmalara bağlı olarak dişlerin düşmesi sonucu süt dişleri kalıcı dişler için yer tutuculuğu özelliklerini kaybeder. Bunun üzerine diğer dişler de, düşen dişin meydana getirdiği boşluğa doğru açılmaya başlar. Böylece dişlerde çarpışık görüntü, aralarda boşluk gibi istenmeyen bozukluklar gözlemlenir ve bu bozukluklar tedavi edilmezse kalıcı sonuçlar doğurabilir.

Yer Tutucu Kullanımı

Süt dişlerin eksilmesi ile meydana gelen diş problemleri eğer zamanında önlenmezse, daha sonraki muayene ve tedavilerin maliyeti çok daha fazla olmaktadır ve tedavi süreci de uzar. Ancak dişlerin düşmesi gibi durumların ardından yer tutucunun kullanılması ile bu tür problemler ortadan kalkar ve sağlıklı ağız görünümü korunmuş olur.

Diş teknisyenleri, yer tutucuyu kullanan çocuğun çene yapısına uygun yer tutucular tasarlar. Yer tutucular sabit veya hareketli olarak konumlandırılabilmektedir. Yer tutucular kalıcı dişlerin sürülme dönemine kadar ağızda bulunmalı ve diş hekimi kontrolleri asla ihmal edilmemelidir.

Yer Tutucuların En Çok Uygulandığı Durumlar

Süt dişleri çok daha kolay çürüyebilmektedir. Bazen ağız bakımı ihmal edilir. Özellikle gece biberonla verilen sütlerin uzun saatler ağızda tutularak içilmesi, çocukların dişlerinin çürüme sürecini hızlandırır. Ardından çürümelere bağlı diş dökülmeleri meydana gelir. Kimi zaman da düşme ve çarpma sonucu meydana gelen travmalar ile diş kırılır veya kökünden kaybedilir. Bu ve benzeri durumlarda dişlerin yerinde boşluklar meydana gelir ve o boşluklar diğer dişlerin muntazam düzenini bozmaya başlar. Bu gibi durumlarda ağız sağlığını ve düzenini korumak için yer tutucular çocukların çene yapısına uygun tasarlanır ve kullanılmaya başlanır. Kullanımı kolay yer tutucular kalıcı dişlerin çıkmasının ardından görevini tamamlamış olur ve doktor kontrolünde çıkarılır.