ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

YER TUTUCUNUN AĞIZDA KALMA SÜRESİ NE KADARDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Çocuklarda ağız bakımı bazı aileler tarafından ihmal edilebilmektedir. Bu davranışın arkasındaki en yaygın düşünce süt dişlerin dökülmesinin ardından kalıcı dişlerin çıkacak olması ve süt dişlerine gerek olmadığıdır. Ancak süt dişleri oldukça önemlidir ve bakımına önem verilmelidir.

Süt Dişlerinin Önemi

Ağız içinde yirmi adet bulunan süt dişleri yeme, konuşma gibi eylemlerin düzgün gerçekleştirilmesini sağlar. Genelde tamamlanması üç yaşını bulur ancak bu süre çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Dişler tamamlandıktan sonra, altı ile yedi yaş civarında dökülmeye başlar ve böylece kalıcı dişlere yer açar. Kalıcı dişler için yer tutan süt dişlerin dökülmesi ile, düzenli kalıcı dişler çıkar ve ağız sağlığı düzgün bir şekilde gelişir.

Ancak bazı durumlarda süt dişleri zamanından önce dökülür. Örneğin düşme veya çarpma sonucu meydana gelen travmalar ile süt dişlerinden biri veya birkaçı dökülebilir. Bazen de diş sağlığına gerekli önem verilmemesi nedeniyle çocuğun dişi çürür ve dökülür. Bu gibi durumlarda dişlerin dökülmesinin sonrasında ağız içinde boşluklar meydana gelir. Bu boşluklar da zamanla çıkan kalıcı dişlerin düzeninde bozukluklara yol açar.

Burada anlaşılması gereken nokta şudur. Süt dişler kalıcı dişler için yer tuttuğu için bu tür eksilmeler düzeni bozacaktır ve dolayısıyla dişler boşluğa çekilir. Sonuç itibariyle de yer tutuculara ihtiyaç doğar.

Yer Tutucuların Ağızda Kalma Süresi

Yer tutucuların ağızda kalma süresi son derece önemlidir. Kalıcı dişlerin sürme zamanına kadar muhakkak ağızda kalmalıdır. Yoksa dişlerin düzeni bozulur ve dişlerde çarpışıklar, bozulmalar gözlemlenir. Zamanında yer tutucu kullanımı gerçekleştirilmeyen çocuklar için gelecekte tedavi zorunlu hale gelir ve elbette maliyet de yükselmektedir. Kimi zaman hareketli, kimi zaman da sabit olarak tasarlanan yer tutucu kullanımı son derece önemlidir. Dişlerin arasında bulunan boşluklara yerleştirilen yer tutucular kalıcı dişler çıkıncaya kadar çıkarılmaz ve diğer dişlerin kaybedilen dişin boşluğuna çekilmesi engellenmiş olur. Bu sayede zamanı gelince kalıcı diş çıkmaya başlar ve bu aşamada uzman diş hekiminin de tavsiyesi üzerine yer tutucu çıkarılır. Böylece herhangi bir diş kaybı ve ağız düzeninin bozulması neticesiyle karşılaşılmadan tedavi tamamlanmış olur.