ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

FİSSÜR SEALANT, HASTAYA NE ZAMAN UYGULANMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Fissür Sealant, halk arasında diş ojesi, kimi zaman diş aşısı ve bir de koruyucu dolgu isimleriyle bilinmektedir. Bu sealant yüzeylere uygulanır. Böylece çürük oluşumunu engelleyen bir koruyucu tabaka meydana getirirler. Bu işlemin adı fissür tedavisi olmaktadır. Fissür tedavisinin uygulandığı dişler, daimi azı dişler ve süt azı dişler olmaktadır.

Fissür örtücüler ismi ile de bilinen fissür sealant, arka dişlerin üzerinde bulunan oluklara uygulanır. Şeffat veya beyaz renktedirler. Sıvı şeklinde ve plastik esaslı bir yapısı olan maddelerdir. Diş minesine yapışırlar. Böylece çürük oluşumunu engellerler. Zaten yapı gereği sıvı olduklarından diş yüzeyindeki olukların içine akarak tutunurlar ve herhangi bir aşındırma meydana getirmeden, yükseklik de oluşturmadan işlemi tamamlarlar.

Kimlere uygulanır?

Genellikle çocuklarda ve gençlerde fissur çürükleri görülmektedir. Bu nedenle fissür örtücüler genellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara daha sık uygulanmaktadır ve uygulanmalıdır. Özellikle dişlerde aşındırma işlemine gerek görülmediği için ağrı hissedilmeyen bir işlem olması ile bilinir. Süresi de oldukça makuldür, sadece birkaç dakikada işlem tamamlanır.

Bazen de dişin çiğneme yüzeyinin belli kısımlarında çürükler gözlemlenebilir. Ancak diğer taraflar sağlamdır. Böyle bir durumda çürüğe dolgu yapılır ve diğer sağlam bölgeleri korumak için fissür örtücülerin kullanımı uygulanır.

Çürüğü Nasıl Önler?

Çocuklar dişlerini her gün düzemli olarak fırçalayabilir, düzenli diş ip kullanımında bile bulunabilir. Ancak bu durumda bile dişler üzerindeki girinti ve çıkıntıların temizlenmesi mümkün olamayabilir. Yiyecek artıkları veya bakteriler bu girintilerde yerleşir ve çürümeye gider. Dişlerde meydana gelen çürümeler sonucu fissür örtücülerin uygulanmasına gerek görülür. Sıvı kıvamdaki fissür örtücüler akışkan kıvamları ile fissürlerin en derin noktasına kadar iner. Kapanan fissürler ile artık yiyecek artıklarının ve bakterilerin yapışması imkansız hale gelir.

Ne Kadar Süre Ağızda Kalır?

Fissür Örtücüler yıllar boyunca kalıcı olabilmektedir. Elbette belli bir süre sonra aşınacaktır. Ancak yine de yüzde doksana yakın bir oranda dişler üzerinde varlığını ve korumasını sürdürmektedir. Eğer kişide dişlerini gıcırdatma alışkanlığı var ise veya çok sert besinler tüketiyorsa, Fissür Örtücüler daha kolay kırılabilir. Bazen de dişlerin üzerinden düşebilecektir.