ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

GECE PLAĞI NE ZAMAN KULLANILIR? KULLANIM SÜRESİ NE KADARDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Strese bağlı gelişen rahatsızlıklardan biri olan bruksizm, rahatsız edici bir hastalıktır. Diş gıcırdatma hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalığa sahip olanlar gece sesli bir şekilde dişlerini gıcırdatır ve uykuda olduğu için de bu durumun farkında olmaz. Bu diş kasma hareketleri istemsizce gerçekleşir. Bazı durumlarda gece yaşanan bu hastalık gündüz de kişilerin gündelik hayatını artıracak kadar sık yaşanabilir. Hastalar gıcırtı seslerine dayanamayarak uykularından uyanır ve tedavi yollarını arar.

Bu hastalık fiziksel kaynaklardan daha çok psikolojik faktörlere bağlı olarak gelişir. Hastalığın sonucunda dişler aşınmaya bağlı olarak kısalmaya başlar. Kısalmalar, çiğneme fonksiyonlarını bile sekteye uğratabilecek kadar ciddi bir hal alır. Bir diğer kötü netice ise dişlerin kırılması olacaktır. Kırılmalar diş kayıpları ile sonuçlanır. Peki diş gıcırdatma hastalığı tedavisi nedir?

Gece Plağı Kullanımı

Diş gıcırtma hastalığından şikayetçi olan kişilere gece plağı kullanımı önerilmektedir. Gece plakları bu rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilmektedir. Ancak ne yazık ki tam olarak tedavi etmek konusunda yetersiz kalmaktadır. Ancak dişin aşınmasını önlediği için sorun yaşanmasına mani olur ve gelecekte meydana gelecek diş kayıplarını önler. Bu nedenle eğer geceleri uyku esnasında diş gıcırdatma gibi bir durumdan şikayetiniz varsa, gece plağı kullanmanız önerilecektir.

Nasıl Kullanılır?

Gece plakları belli kalınlıklardadırlar. Böyle çenelerin tam olarak kapanabilmesini sağlarlar. Bu sayede çene kasları gevşer. Rahatlama sonucu kasla eski güçlerine kavulur. Yatmadan önce dişe yerleştirilen plaklar da , sabah yıkanır, kutusuna yerleştirilerek özenle saklanır.

Gece plağının gündüz kullanılması mümkün olmadığı için, gündüz de diş gıcırdatma şikayetinden muzdarip olanlara uygun bir tedavi yöntemi değildir. Bu da gece plağının negatif özellikleri arasında değerlendirilir.

Bazen de gece plakları istemsiz bir şekilde gece uyku esnasında hastalar tarafından ağızdan çıkarılabilmektedir. Bir de hastaların sık seyahat ettiği durumlarda plakların kullanımı oldukça zorlaşmaktadır.

Gece Plağı Kullanmanın Faydaları

  • Dişlerin ileri derecede zarar görmesini önler.
  • Çene bozukluklarının belirtilerini ortadan kaldırır.
  • Gece plakları hastanın çene yapısına uygun şekilde, ölçü alarak hazırlanır.
  • Çene kaslarının gevşemesine ve zamanla da güçlenmesine yardımcıdır.

 

Eğer gece plağı kullanmak isterseniz, uzman bir diş hekimi tarafından muayene edilmeniz gerekir. Ardından sizin alt ve üst çenenizin ölçüleri alınır. Size özel çene plağı diş gıcırdatma rahatsızlığının tedavisinde tam olarak etken olamasa da, dişlerin zarar görmesini büyük ölçüde engeller.