ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ÇOCUKLARDA FLOUR UYGULAMASI VE FİSSÜR SEALANT GİBİ KORUYUCU TEDAVİLERİN ÖNEMİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişlerin çiğneme yüzeyleri, derin, dar olukları (çatlaklar) ve çukurları ile çürüme riski yüksektir. Bu oluklar yiyecek ve plak toplamakta, ancak diş fırçası kıllarıyla kolayca erişememektedir.

Fissür sealant ürünleri, bu olukları ve çukurları örten ve koruyan sert koruyucu kaplamalardır. Dental sızdırmazlık ürünlerinin faydaları şunları içerir:

Çürüme riskini ve dolgular için gelecekteki ihtiyaç riskini önemli ölçüde azaltır.

Yiyecek ve plakların dişlere sıkışmasını önleme

Daha kolay temizlenen pürüzsüz yüzey

Fissür Sealant Nasıl Kullanılır?

Çocuğun dişlerindeki çukurlarda ve çatlaklarda çürüme gelişme riski yüksekse çocuğun diş hekimliğinde çatlak yapıştırıcılar önerilir. Çocuklar çoğunlukla ebeveynlerin veya dişçilerin ağzına iyi bakmalarına izin vermez, bu nedenle fissür dolgu macunlarıyla çürümeyi önlememiz gerektiğine dikkat çekilir.

Yanal keskiler genellikle derin olukludur, sızdırmazlığı sağlamazsa, bunu küçük çocuklarda kök kanal tedavisinin en yaygın nedenlerinden biri yaparak bozunabilir.

Ayrıca çocuğunuzun yetişkin dişleri için çürümeyi önlemek için çatlak dolgu macunları önerebiliriz; çünkü dişlerini bakımlarını mükemmelleştirirler.

Her çocuğun çatlak dolgu macunlarına ihtiyacı yoktur. Her çocuğun yaşı, dişin düşme olasılığı, bozulma öyküsü ve diğer sağlık ve diş eti faktörlerine göre değerlendirilir.

Her bir vaka farklıdır ve bireysel olarak değerlendirilirken, genel bir yaklaşımla bir çocuğun bu tedaviyi bir kerede halledebilmesi durumunda bir randevu önerilmelidir. Eğer çocuk hala oturmayı zor bulursa ya da gençse fissür malzemelerini tek tek en yüksek riskli dişlerden başlayarak yapılmalıdır.

Fissür Sealant Ne Kadar Süreyle Kullanılır?

En azından birkaç yıl sürmelidirler, ancak kaliteye ve yerleştirildikleri yere bağlıdır. Bir fissür dolgu macunu zayıf yapılırsa veya X-ışınları altındaki çürüme ortaya koyarsa çıkarılması gerekir.

Diğer Tedavilerle Kıyaslanması

Bunu şiddetle tavsiye edersek, geçerli ve objektif nedenlerden ötürü olur ve bunlar çocuğunuzun randevusu sırasında ebeveynlere açıklanır. Çürüme riski yüksekse, çatlak dolgu macunu dişlerin maruz kaldıklarından daha iyidir.

Fissür sealant maddelerinin maliyeti hakkında endişe edenler için çürüme veya ekstraksiyon ile uğraşmaktan çok daha uygun maliyetli olduğunu ve ayrıca çocuğun ağrı şansını düşürdüğünü bildiririz.