ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ İPİ KULLANMALI MIYIZ? DİŞ İPİ NASIL KULLANILIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş ipinin geçmişi 1815'li yıllara dayanır. İlk olarak New Orleans'lı bir diş hekimi hastalarının dişlerini temizleyememesi şikâyetine öneri olarak ip kullanmalarını önermesiyle diş ipi ortaya çıkmıştır.

Teknolojinin gelişmesi, çeşitli diş temizleme araçlarında ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Etkili diş macunları, ağız temizleme suları ve benzeri birçok diş temizleme ürünü ortaya çıkmasına rağmen diş ipi günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Bunun sebebi diş temizliğinin kolay bir temizlik olmamasıdır. İnsanların ağız yapısına göre farklılaşan diş yapıları ve dişin doğal yapısından kaynaklanan girintili çıkıntılı yapısı diş temizlemeyi zorlaştıran faktörlerdendir. Diş ipi bu konuda büyük bir ihtiyacı karşılamakta ve birçok insanın sıkıntısını derman olmaktadır.


Diş ipi kişisel ağız bakım ürünlerinden birisidir. Daha çok diş arasında kalmış yemek artıklarını temizlemek için kullanılır. Diş arasında gıda birikmesi ve biriken gıdanın temizlenmemesi insanı günlük hayatta rahatsız eden durumların başında gelir. Sağlıklı ve tam bir ağız temizliği istiyorsak diş ipi kullanımına özen göstermeliyiz.

DİŞ İPİ KULLANIMI NEDEN ÖNEMLİDİR?
Diş ipi yardımıyla ağızda temizlemeyen artıklar temizlenmiş olur. Böylece hızlı oluşabilecek ara yüz çürüklerinin, diş ve diş eti hastalıklarının temel sebebi olan plak oluşumu engellenmiş olur. Diş gelişiminin bebeğin anne karnındaki dönemde başladığı ve ergenlik döneminin sonunda bittiği bilinmektedir. Yani bir insan ergenlik döneminden sonra dişleri ile ilgili bir gelişme yaşamaz ancak olanları koruma teşebbüsünde olabilir. Bu yüzden ergenlik döneminden sonra sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak istiyorsak dişlerimize güzel bir şekilde bakmalıyız.

DİŞ İPİNDEN NASIL FAYDA SAĞLANIR?
Diş ipinden fayda sağlamak için doğru bir şekilde uygulamamız çok önemlidir. Çünkü dişlerimiz çok hassas bir yapıdadır ve sert bir hamlede zarar görebilirler.


DİŞ İPİNİ NASIL KULLANMALIYIZ?
Diş ipi kullanırken yaklaşık olarak 30-40 santim arasında bir deşifre orta parmağınızı dolayarak işe başlayabiliriz. Bu bize hareket kolaylığı sağlar.
Diş ipini diş aralarına soktuğunuzda nazikçe hareketlerle yukarı aşağı olacak şekilde hareket etmeliyiz.
Bir dişten diğer dişe geçerken diş ipinin temiz tarafını kullanmalısınız.