ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

HAMİLE HASTALAR İÇİN DİŞ SAĞLIĞI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

İnsanın tüm uzuvları insan hayatında farklı bir öneme sahiptir. Gözümüz görmemiz için, kulağımız duymaız için çok önemli olduğu gibi dişlerimiz de besinlerimizi öğüterek düzgün konuşabilmemiz için çok önemlidir. Bu öneme binaen ağız ve diş sağlığı çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Dişlerimizin her birinin ayrı bir görevi vardır. Dişlerimizi sağlıklı bir şekilde kullanmak ve erken yaşta kaybetmemek için dişlerimize gereken özeni göstermeyi ihmal etmemeliyiz. İnsan hayatının her döneminde diş sağlığı önemli olduğu gibi hamilelik esnasında da diş sağlığı çok önemlidir.

Hamilelik Diş Sağlığını Olumsuz Olarak Etkiler Mi?

Kadınların diş sağlığı üzerinde biraz daha fazla yoğunlaşmaları gereken dönemlerden birisi hamilelik dönemidir. Hamile kadınların dişleri çürümeye daha yatkındır. Fakat bu yatkınlığın nedeni annenin yetersiz beslendiğinde bebeğin dişlerdeki kalsiyumu çekmesi değildir. Bu konu çok yanlış bilinen bir konudur. Hamile kadınların dişleri hamilelik sırasında fazla salgılanan hormonlardan dolayı dişlerinde oluşan kanamaların artması ya da mide bulantısı gibi nedenlerle dişlerine gereken bakımı yapmadığı için zarar görmektedir. Ayrıca hamilelik sırasında şekerli gıdaların fazla tüketilmesine rağmen dişler düzenli fırçalanmadığı için de dişlerdeki çürükler artmaktadır. 

Hamile Hastalar Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

 -Kadınlar diğer tüm zamanlarda dikkat etmesi gerektiği gibi hamilelik sürecinde de diş sağlığı için düzenli olarak günde en az iki kere olmak üzere fırsat varsa tüm yemeklerden sonra dişlerini fırçalamaya dikkat etmelidirler.

- Gün içinde diş ipi kullanılarak dişlerin arası temizlenmelidir.

 - Hamileliğin verdiği sıkıntılar bahane edilerek  kesinlikle diş sağlığı için yapılması gerekenler kesintiye uğratılmamalıdır.

 - Gerekmedikçe antibiyotik kullanılmamalı ve tüm ilaçları kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Diş Tedavi İçin En Uygun Zaman Aralığı Nedir?

Hamilelikte ilk  üç ayda bebeğin organları gelişir, bunun için hamileliğin ilk üç ayında diş tedavisi tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra hamilelğin son üç ayında ise erken doğum riskinden ve hamileliğin verdiği rahatsızlıktan dolayı en rahat tedavi sürecinin hamileliğin üç ile altı ay arası olduğu söylenmektedir. Fakat acil müdahale gerekiyorsa hamileliğin herhangi bir sürecinde müdahale edilebilmektedir.