ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

KSİLİTOL NEDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ksilitol yapay olarak üretilebileceği gibi doğada bazı meyve ve sebzelerin içindede bulanan doğal yoldan alabileceğimiz bir şeker alkolüdür. Ksilitol maddesi şekere oldukça benzemektedir. Bazı kişilerce içinde bulunan alkollü selülozdan dolayı zararlı olduğu söylense de sağladığı faydalardan dolayı tüketilmesi gerektiğini düşünen kişiler de vardır.

Ksilitol Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Ksilitol yapay olarak üretilen maddelerin tüketiminin yanı sıra doğal yiyeceklerin tüketimi ile de vucuda alınabilir. Ksilitol bulunduran meyve ve sebzelerden bazıları muz, erik, mantar ve karnıbahar gibi yiyeceklerdir. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre vücüdümüzun belli oranda ksilitol ürettiğine de ulaşılmıştır.

Ksilitolun Etkileri Nelerdir?

Ksilitol, tüketilen miktara göre değişerek vucudumuza bazı faydalar sağladığı gibi bazı zararlar da verebilmektedir.

- Tatlandırıcı Etkisi

Ksilitolun tatlandırıcı bir etkisi vardır. Özellikle şeker hastalarının normal şeker tüketememesinden dolayı şeker hastalarına tatlandırıcı özelliğinden dolayı ksilitol önerilebilmektedir. Tüketiminden sonra düşük kalori oluşturduğu için şeker hastalarının beslenme sistemi için büyük öneme sahiptir.

- Ağız Ve Diş Sağlığına Etkisi

Ksilitolun zararlarının çokluğunu iddia eden insanların aksine diş sağlığı için tüketilmesi gerektiğini savunan insanlar da vardır. ksilitol ağız içindeki bakterileri temizleme özelliği ile ağız sağlığı ve bakımı açısından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca yapılan incelemeler sonucu diş minesindeki çürümeleri durdurduğu sonucuna da varılmıştır.

- Boğaz Ve Kulak Sağlığına Etkisi

Ksilitol tüketimi sırasında içindeki temizleyici maddelerden dolayı ağız ve boğaz içindeki bakterileri azaltarak boğaz ve kulak enfeksiyonlarını azaltma özelliği ortaya çıkmıştır.

- İshal Hastalığına Neden Olma Etkisi

Normal kullanımı sırasında ksilitolun vucuda bir zararı bulunmamasının yanı sıra belli bir miktarın üzerine çıkan tüketimlerinden sonra bağırsak sistemini bozarak ishal hastalığına neden olabilmektedir.

- Şişkinliğe Neden Olma Etkisi

Ksilitol içeren maddeler tüketildikten sonra vucut içinde gaz oluşumuna neden olabilmektedir. Aşırı tüketim yapıldıysa oluşan gazın çokluğundan dolayı vücutta şişkinliğe neden olabilmektedir.

Kullanılan Sakızların İçinde Ksilitol Olmalı Mıdır?

Ksilitolun ağız bakımı ve diş sağlığı açısından önemli olduğu belirlenmiştir. İçindeki temizleyici maddeler dişlerdeki çürümeleri durdurur. Ağız içi temizliğine yardımcı olarak sağlığımıza büyük katkı sağlamaktadır. Bu yüzden ksilitol maddesinin sakızlaırın içinde olması gerektiği vurgulanmaktadır. Ksilitolun fazla kullanımı sonrası oluşabilecek rahatsızlıklar ise sakız içinde kullanımdan dolayı oluşmamaktadır. Çünkü sakız içinde kullanım miktarı vucut sağlığı açısından olumsuz etki yapacak kadar fazla miktarda değildir.