ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişlerde çeşitli nedenlerden dolayı lekeler oluşabilir. Bleaching yani diş beyazlatma işlemi ile dişlerde oluşan lekeleri ve renklenmeleri giderilmeye çalışılır. Bu işlem sayesinde dişler beyaz rengine geri döndürülebilir. Diş beyazlatma işlemini çoğu insan kullanabilir, bu işlemin işe yarayıp yaramayacağını öğrenmek için diş hekimine danışılabilir. Diş beyazlatma (bleaching) işlemi kısa sürede uygulanabilen güvenilir bir işlemdir. Uygulama ilk kez uygulandığında dişlerde beyazlama başlar, ancak ideal bir beyazlama için bu uygulama 10- 12 gün devam etmelidir. Diş beyazlatmak için 3 farklı yöntem kullanılabilir ve bu yöntemler kimyasal bleaching yöntemi, fototermal bleaching yöntemi ve fotokimyasal bleaching yöntemi olarak sıralanır.

Kimyasal Bleaching Yöntemi

Kimyasal bleaching yönteminde dişlere beyazlatıcı jel, bir takım özel diş kalıpları ile uygulanır. Kullanılan bu kimyasallar diş minesini olumsuz yönde etkileyebilir. Kullanılacak bu kimyasallar diş hekimi gözetiminde kullanılmalıdır.

Fototermal Bleaching Yöntemi

Fototermal yönteminde de özel bir jel kullanılır. Bu yöntem kimyasal bleaching yönteminden farklı olarak özel bir ışın denetimi ile kullanılır. Bu yöntemi kullanırken olumsuzluklar bir durum ile karşılaşmamak için diş hekimi gözetiminde kullanılmalıdır.

Fotokimyasal Bleaching Yöntemi

Fotokimyasal yöntemi ile beyazlatma jeli mavi ışık ya da yeşil ışık kullanarak uygulanır. Aynı zamanda bu yöntem ile kullanılan ışık kaynaklarının dişi beyazlatma özelliği vardır. Fotokimyasal bleaching yöntemi diğer yöntemlere göre daha etkili bir beyazlatma işlemi sağlar. Diş beyazlatma işleminin ardından uygulanan florid uygulaması ile diş mineleri güçlendirilir ve dişlerde olan çürümeleri önler.

Dişler Ne Kadar Süre İle Beyaz Kalır

Çeşitli diş beyazlatma yöntemleri kullanılan dişler bir kaç yıla kadar beyaz kalır. Ancak bu süre her kişiye göre farklılık gösterir. Bu sürenin kişinin dişlerini fırçalama sıklığı, yeme ve içme alışkanlığı ve dişlere zarar veren sigara gibi maddelerin kullanım oranı gibi çeşitli faktörlere göre değişim gösterebiliyor. Diş beyazlatma işlemi her zaman istenilen beyazlığı sağlamaz, dişler beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki dişlerin tonuna göre farklılık gösterir. Bu nedenden dolayı diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce diş hekimine bu konu sorulmalıdır ve bilgi alınmalıdır.