ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Genel anestezi ve sedasyon birçok cerrahi işlemlerde uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Buradaki amaç hastanın ağrı düzeyini en aza indirmek veya yok etmektir. Buda derin uyku ile sağlanır.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon işlemi birçok tıbbi işlemde veya tetkik sırasında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Endoskopi işlemleri, diş tedavileri, kürtaj gibi birçok işlemde uygulanır. Sedasyonun düzeyine bağlı olarak bilinç açık kalabilir, sözlü iletişim sağlanabilir veya bilinç tamamen kapalı olabilir, derin uyku sağlanır. Her iki durumda da hasta solunumunu bir tıbbi cihaza gerek duymadan kendi yapar. İşlem bitip uyandırılınca hiç bir şey hatırlamaz ve ağrı duymaz. Daha basit lokal anestezi gerektiren işlemlerde uygulanır. Amaç hastanın konforunu korumaktır. Anestezi ilaçları ve bazı narkotik ilaçlar kullanılarak yapılır. İşlemden sonra hasta bir süre takip edilir. Tansiyon düşmesi yaşayacağı için takip önemlidir ve bol sıvı alarak ilacın vücuttan atılımı sağlanır.

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi hastanın bilincini tamamen ortadan kaldıran bir durumdur. Büyük ameliyatlarda uygulanır. Bilinç tamamen kaybolur. Steril ortamlarda ameliyathane de yapılır. Hasta öncelikle ameliyathane masasına alınır ve serum için bir intraket takılır. Damardan verilen anestetik ve uyuşturucu ilaçları, devamında anestezik gazlar izler. Hasta solunumunu kendi yapamadığı için entübe edilir ve solunum makinaya bağlı sağlanır. Ameliyat boyunca solunum ve oksijen desteği sağlanır. İşlem bitince anestezik ilaçlar kesilir ve belli bir süre sonra uyanırsınız. Daha sonrasında iyi bir takip gerekir.

Mideniz bulanıp kusabilirsiniz veya ağrınız olabilir. Aldığınız anestezik ilaçların etkisidir. İstenmeyen yan etkiler için anestezi doktoru bazı tedbirler alarak sizi gözetim altında tutar. Hem genel anestezi ve sedasyonyon durumlarında hasta mutlaka aç olmalı 8 saat öncesinden hiç bir şey yememelidir. Bundaki amaç genel anestezi ve sedasyonyon da kusma olursa mide içeriğinin akciğerlere kaçmasını önlemektir.

Takma diş, lens, gözlük gibi eşyaları önceden çıkarmanız gerekir. Kadınların tırnaklarında oje var ise kesinlikle silinmelidir. Solunum ve doku oksijenlenmesini takip etmek için önemlidir. Yapılacak işlemin durumuna göre veya kişinin durumu, yaşı genel anestezi veya sedasyona karar vermek için önemlidir.