ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ HEKİMLİĞİNDE FLOR UYGULAMASI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Flor yapısal olarak diş yüzeyiyle çok kuvvetli bir bağ oluşturan bir elementtir. Bu yönüyle diş hekimliğinde çeşitli kullanım alanları vardır. Rutinde flor uygulama amaçları;çürük oluşumunu önlemek, oluşan pasif çürüğü belli seviyelerde kontrol altına almak, kırık veya aşınmaya uğramış (hatalı fırçalama gibi nedenlerle) dişlerdeki hassasiyetin giderilmesidir. Uygulama sonrası flor,diş yüzeyindeki hidrojen iyonlarının yerine geçer ve hem mikropların oluşturduğu yıkıma karşı korur hem de açıkta bulunan ve dişin canlı kısmına uzanan kanalları tıkayarak hassasiyeti engeller. Flor uygulaması sistemik ( içme suları,flor tabletleri gibi) veya topikal (yüzeysel olarak cila,jel gibi uygulamalar) olarak uygulanabilir.

Yapılan çalışmalar florun diş hekimliğindeki avantajlı etkilerinin yüzeysel olarak dişe temas eden florla alınabildiğini göstermektedir.Özellikle çocukluk çağındaki süt dişlenme ve karışık dişlenme dönemlerinde çürük önleyici etkisinden faydalandığımız floru çocuğun yaşına göre cila ya da jel şeklinde uygularız.

Flor uygulandıktan sonra öneriler :

  • 30 dakika boyunca ağızdaki flor maddesini yutmamaya özen gösterin
  • Flor uygulamasından sonra 24 saat boyunca dişlerinizi fırçalamayın. (flor maddesinin diş yüzeyinde daha çok kalması için.)
  • Bir gün (24 saat) boyunca süt ve süt ürünü ve kalsiyum preparatı tüketmeyin.

Sağlıklı sonuçlar için altı ayda bir tekrarlanması gerekir.