ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

FİSSÜR ÖRTÜCÜ UYGULAMASI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Fissür örtücü uygulaması ile azı dişlerinin yüzeylerinde oluşan girinti ve oluklar tedavi edilebilir. Bu uygulama 4 ve 6 yaş arasındaki çocukların azı dişlerinde oluşabilecek çürüklerin engellenmesi için uygulanır. Azı dişlerinde olan çürük ve olukları dolduran fissür örtücü sızdırmazlık özelliğine sahip olduğu için çürümenin önüne geçer. Fissür tedavisi diş aşısı olarak da bilinir ve diş minesinin korunması için küçük yaşlarda uygulanmalıdır.

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinde çürük riski yaratabilen girinti ve oluklarda oluşan besin birikmelerini engellemek amacıyla kullanılabilir. Bu uygulamadan sonra dişler daha rahat fırçalanır bir hale gelir ve çürük riski azaltılır. Fissür örtücü uygulaması ağrısız bir işlem ile yapılır ve işlemin ardından hasta gündelik hayatına dönebilir. Fissür örtücü dişlere sıvı bir şekilde uygulanır ve bu uygulama ile girinti ve olukların içleri doldurulur. Fissür örtücü uygulaması için ilk olarak dişlere yüzey pürüzlendirici uygulanır. Daha sonra akışkan durumda bulunan fissür örtücü dişe uygulanır ve ışınlı dolgu cihazının yardımı ile sertleşmesi sağlanır. Bu işlemler ortalama olarak 5 dakika kadar sürer ve işlem sırasında çocuklar herhangi bir acı hissetmez.

Fissür Örtücü Uygulaması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Fissür örtücü uygulaması çocuklarda ilk kalıcı azı dişlerinin çıktığı dönemde yapılmalıdır. Genellikle bu dönem çocukların 6 yaş ve civarına denk gelmektedir. Bu dönemde fissür tedavisinin yapılıp yapılmayacağını doktora danışılarak öğrenilebilir. Bazı durumlarda fissür örtücü düşebilir ya da bir kısmı kırılabilir, bu durumlarda fissür örtücü tedavisi yeniden yapılmalıdır. Fissür örtücü çocuklarda herhangi bir yan etki oluşturmaz.

Fissür Örtücü Uygulamasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Fissür örtücü uygulaması şekerli beslenmeye karşı diş direncini arttırır ve diş minesini çeşitli bakterilerden korur. Bu uygulama diş girintilerinde ve oluklarında oluşan besin birikimlerini engellediği için dişlerin daha kolay fırçalanmasını sağlar. Fissür örtücü dişleri asitlerden korur ve olası diş problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Ayrıca fissür örtücülerin varlıkları ağızda hissedilmez. Bu tedavinin erken yaşlarda kullanılması ile gelecekte yaşanabilecek diş sorunlarının önüne geçilebilir.