ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ACİL DİŞ HEKİMLİĞİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişler sindirimin ilk olarak başladığı yer olan ağızda önemli organlardır. Sindirime yardımcı olduğu gibi sese şekil vererek konuşmamızı sağlar. En dış kısmında mine adı verilen sert tabaka bulunur. Mine haricinde dentin ve sement adı verilen 2 sert tabaka daha vardır. En iç kısımda pulpa adı verilen yumuşak sinir kısmı bulunur. Erişkin bir insanda 32 diş bulunur. 20 Yaşına kadar tüm dişler çıkmış olur. Genel sağlığın korunmasında diş sağlığının önemi büyüktür.

Acil Diş Hekimliği Nedir?

Acil diş hekimliği 2. basamak ve 3. basamak sağlık hizmeti veren kuruluşlarda bulunan diş tedavisi yapan bir kurumdur. Diş hekimlerinin hizmet verdiği bu birim 24 saat hizmet vermektedir. Diş hekimlerinin yanında diş teknisyenleri ve diğer sağlık personeli de görev almaktadır. Özel olarak çalışan diş hekimlerinin yanında devlet kurumlarında çalışan diş hekimleri nöbet usulü çalışarak hizmet vermektedirler.

Acil Diş Rahatsızlıkları Nelerdir?

Kaza veya tramvaya bağlı diş kırılmaları: Bu gibi durumlarda kırılan parça temiz bir bezin içine konarak ve kırılan bölgede ki kanamaya bası uygulayarak hemen diş hekimine başvurulmalıdır. Trafik kazaları, spor yaralanmaları gibi durumlarda diş köklerinin sallanması veya yerinden çıkması

Çürüyen ve tedavi edilmeyen dişlerin günün herhangi bir saatinde tutan diş ağrısı, diş ağrısı sadece diş çürümesinden olmaz. Sinüzit gibi enfeksiyonlarda yansıyan ağrı olarak karşımıza çıkar. Diş eti hastalıklarında da diş ağrısı görülebilir. Ağrıyan diş üzerine kesinlikle kolonya, alkol gibi maddeler konulmamalıdır. Acil diş hekimliği bu gibi durumlar için vardır. Diş bakımı için her gün düzenli olarak fırçalamanın yanında diş ipi mutlaka kullanılmalıdır. Beslenme çok önemlidir. Tatlı ve asitli gıdalardan uzak durarak bol kalsiyum içeren besinler tercih edilmelidir. Dişlerimizde diğer organlarımız gibi önemli ve gereklidir.

O yüzden bakımını aksatmadan yapılması gerekir. Artık günümüz teknolojisinde diş kayıpları engellenebilir. Diş köküne inilerek yapılan tedavi de başarı oranları çok yüksektir. Yapılan diş implantları ile diş kayıpları en aza indirilmektedir. Her ay düzenli olarak yapılan diş muayeneleri genel sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.