ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

CERRAHİ UYGULAMALAR

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Sağlık açısından önemli tehditler oluşturan bedensel ya da yapısal problemler bazen cerrahi uygulamalar gerektirir. Bu uygulamalar diğer adıyla bir tür ameliyat tarzında operasyonlara denir. Doktorun bu türde operasyonları yapabilmesi için cerrah unvanına sahip olması gerekir. Fakat her cerrah doktorun her operasyonu yapabilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Herkesin sağlık sorununa göre ayrılan daldaki doktor yani sağlık sorunun alanı olan doktor bu operasyonu yapabilir. Bu durum muayene sürecinde de böyledir. Kadınsal olarak sağlık problemlerine kadın doğum alanı doktorları bakarken, kemik ve kas sistemine bağlı oluşan sağlık problemlerine ortopedi alanı doktorları bakmaktadır. Bu alanlar her sağlık sorununa göre ayrılmış çok sayıda alanlar olmaktadır.

Cerrahi Uygulamanın Gerek Görüldüğü Durumlar

Kişiyi hayatında yaşamsal devamına etki edecek bir sağlık sorunu varsa ve ilaç tedavisi gibi durumlar bu sağlık sorununu ortadan kaldırmaya yeterli gelmiyorsa kişinin cerrahi bir operasyona girmesi doktor tarafından gerek görülmektedir. Kişi operasyon ile iyileştirmeye çalışılarak ya da sorunlu bölgenin bıçak yoluyla gerekli müdahalesi sağlanarak cerrahi operasyon tamamlanır. Bu operasyonların şiddetine göre kişiler yarım ya da tüm vücut olarak doktorunda kararına göre operasyon sırasında uyutulurlar. Kişi uyandığı anda operasyon bitmiş ve bundan sonra ki ilaç tedavisi başlamış olur. Çok ciddi sağlık sorunları olmadan da cerrahi operasyon olarak kabul edilen durumlar vardır. Cilt üzerinde bir tedavi ya da anne adayının sezaryen yöntemi ile bebeğini dünyaya getirmesi de bir tür cerrahi operasyon adını taşır.

Cerrahi Uygulamalar Nelerdir?

Bir et beni aldırmak dahi cerrahi operasyon anlamına gelirken, ciddi bir ameliyat da benzer ismi taşır. Fakat işlemler ve kişiye uygulanacak uygulamalar birbirinden farklı şekillerde olur. Et beni aldırma, burun ameliyat ya da yağ aldırma gibi operasyonlar kişilerde çoğu kez ciddi sağlık sorunu oluşturmaz ve kısa sürede kendini toparlar. Kalp ameliyatı, organ nakili ya da beyin ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar kişilerde hayati önem taşırlar. Kişinin kalan hayatına dair tehlikeli bir durum taşıyıp, taşımayacağına doktorlar karar verirler. Birçok kişi cerrahi operasyon geçirdikten sonra eski sağlığına oranla daha iyi bir süreç geçirmektedir.