ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

APİKAL REZEKSİYON (KÖK UCU AMELİYATI)

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Apikal rezeksiyon diş köküne dışarıdan yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem ile dişin kök ucunu ve dişin etrafındaki enfekte ya da patolojik dokunun çıkarılması ile yapılır. Apikal rezeksiyon işlemi kanal tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanır. Apikal rezeksiyon tedavisinde diş kökü ve apsenin bulunduğu bölgede çene kemiği üzerinden küçük bir pencere açılır ve apse temizlenir. Apikal rezeksiyon işlemi yaklaşık olarak 30 ile 90 dakika arasında tamamlanan bir işlemdir. Apikal rezeksiyon yöntemi kanal tedavisinin işe yaramadığı durumlarda ve hastanın bazı sebeplerden dolayı kanal tedavisine katılamayacağı durumlarda uygulanabilir. Yine apikal rezeksiyon (kök ucu ameliyatı)​​​​​​​ yöntemi diş kökünde bulunan lezyondan biopsi alınması gereken durumlarda kullanılabilir.

Apikal Rezeksiyon (Kök Ucu Ameliyatı)​​​​​​​ Yapılamayan Durumlar

Apikal rezeksiyon yöntemi bazı durumlarda uygulamaz. Bu yöntem genellikle sebebi anlaşılamayan başarısız kanal tedavilerinde ve bazı sistematik hastalıkların olması nedeniyle kullanılamaz. Yine bu yöntem dişin kökünün kısa olması ya da dişin sallanması durumlarında kullanılamıyor. Apikal rezeksiyon yönteminin kullanılmadığı bu durumlar doktorlar tarafından belirlenir.

Apikal Rezeksiyon Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Apikal rezeksiyon (kök ucu ameliyatı) sırasında işlem yapılacak diş lokal anestezi ile uyuşturulur. Kökteki lezyonun büyüklüğüne, dişin kökünün tahribat durumuna göre tedavi için bir kemik yüzeyi açılır. Daha sonra kök ucundaki diş kökleri biraz oyulur ve su geçirmeyen dolgu malzemesi ile dişin açık olan bölgeleri kaplanır. Kist çıkartıldığında oluşan bir boşlukta herhangi bir kırık bulunuyorsa bu boşluk kemik greftleri ile doldurulur. Apikal rezeksiyon işleminin ardından uygulama yapılmış alan temizlenir ve dolgu yapıldıktan sonra diş eti yerine dikilir. Operasyonun ardından 3 aylık bir süre içerisinde dişler sağlığına tamamen kavuşur. Bu operasyon nedeniyle şişlik, ağrı ve yüzde morluk gibi kötü durumlar ortaya çıkabilir.

Apikal Rezeksiyon (kök ucu ameliyatı) Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tedavi sonrasında dişlerin açılma riski vardır. Bu nedenden dolayı dudaklar kaldırılarak yara incelenmemelidir. Oluşabilecek şişlikleri azaltmak için 12 ile 18 saat arasındaki süreçte buz uygulaması yapılmalıdır. Operasyon sonrasında ilk günlerde çiğneme yapılmamalıdır.