ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

YER TUTUCULAR (SABİT VE HAREKETLİ YER TUTUCULAR)

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Çocuklarda belirli bir yaşa kadar var olan süt düşlerinin en önemli görevi sürekli çıkacak dişler için yer tutucu görevini üstlenmesidir. Bu nedenle süt dişleri doğal düşme zamanı gelene kadar ağızda tutulmalıdır. Süt dişlerinin çürük ve travma nedeniyle zamanından önce erken kaybedilmesi gibi durumlarda boşluğun kapanmaması için mutlaka bir yer tutucu ile korunması gerekmektedir. Süt dişleri normalde daimi dişler gelene kadar ağızda kalmalıdır. Yer Tutucular (sabit ve hareketli yer tutucular) belirli nedenler ile kaybedilen süt dişinin altındaki kalıcı dişin ağız içinde yer almasına kadar ağızda kalır. Yer tutucular çocukların dişleri ve çenelerine uygun olarak özel hazırlanır. Kullanımları oldukça kolaydır. Yer tutucular diş gelişimine, yerine ve diş kayıp sayısına göre sabit ve hareketli şekilde hazırlanır.

Sabit Yer Tutucular

Özel yapıştırıcılar ile dişlerin üzerine yapıştırılan sabit tutucular hasta tarafından çıkartılamaz. Bu aparatlar dişin boşluğuna göre belirlenir. Dişin her iki tarafında boşluk varsa Lingual ark yada Palatal ark, tek diş eksikliği var ise Bant loop sabit yer tutucu kullanılır. Genelde en fazla iki diş eksikliğinde kullanılan bir yöntemdir.

Hareketli Yer Tutucular

Kolay takılıp çıkartılabilen aparatlar, biraz daha büyük çocuklar için tercih edilir. Görüntü olarak pekiştirme plaklarına benzer. Birden fazla boşluk bulunması halinde tercih edilmektedir. Her eksik süt dişi için yer tutucu kullanılabilir buna doktor karar vermektedir.

Yer Tutucu Kullanılmazsa Ne Olur?

Ağızda eksik olan her süt dişi için yer tutucu kullanmaya gerek kalmayabilir, buna doktor yaptığı tetkikler ile karar vermektedir. Çocuğun yaşı ve dişin gelme zamanı bu durumu etkilemektedir. Normal şartlarda bir çocuğun 11-12 yaşına kadar diş değişimi devam etmektedir. Erken yaşta kaybedilen diş sonucu boşluğun önünde ve arkasında bulunan dişler kayma yaparak boşluğun kapanmasına neden olabilir. Bu durumda, alttan gelecek daimi diş kendine yer bulamaz buda dişler arasında çarpışılık ve düzensizliğe neden olur. Sonrasında yer bulamayan diş gömülü kalabilir, çene bozukluğuna ve ortodontik problemlere neden olabilir.