ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

SABİT PROTEZ UYGULAMALARI (PORSELEN, ZİRKONYUM, KRON, TAM SERAMİK VENEER VE KÖPRÜLER)

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Zirkonya'nın klinik uygulaması, sunduğu yüksek mukavemet özelliklerine bağlı olarak genişlemektedir. Zirkonya'nın ilk kullanımı, dökme metali değiştiren bir başa çıkma veya alt yapı malzemesiydi. Monolitik zirkonyum kontur tasarımları için daha yeni formülasyonlar geliştirilmiştir. Yeni bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD / CAM) teknolojisi, dişhekimlerinin tek bir randevuda 3 ünite köprüler sunmasını mümkün kılmıştır. Bu vaka raporu böyle bir klinik uygulamayı sunacaktır.

Diş topluluğu, kron iyileştirici tedavilerde kullanılmak üzere yüksek mukavemetli seramik malzemelere sahip olma konusundaki ilgisini ifade etmiştir. Metal-seramik kronlar, daha estetik bir porselenle kaplanmış güçlü bir metalik çekirdeğe veya alt yapıya dayanan iki tabakalı restorasyonlardır. Zirkonya'nın restoratif bir materyal olarak tanıtılması, metal kopuklukların yerini almak için güçlü bir diş rengiyle başa çıkma malzemesi sağlamıştır. İlk zirkonya kronları ve sabit kısmi takma dişler (sabit protez uygulamaları (porselen FPD'ler), daha saydam, feldspatik bir porselenle kaplanmış güçlü fakat genel olarak opak bir çekirdekten oluşmuştur.

İki Tabakalı Zirkonya Restorasyonlarının Kullanımı

Önemli klinik araştırmalar yapılmıştır. Tek dişli kuronların kapsamlı bir sistematik derlemesi, 2006 ile 2013 yılları arasında yayınlanmış 4663 porselen-kaynaşık metal (PFM) kronu ve 9434 tüm seramik tek kronlar hakkında rapor veren 67 klinik çalışmayı içermiştir.1 5 yıldan sonraki tahmini hayatta kalma oranları% 95.7'dir. PFM kronları, lösit takviyeli ve lityum disilikat kronları için% 96.6 ve kaplamalı zirkonya kronları için% 91.2'dir. Kaplama porselenin yongalanması hem PFM hem de kaplamalı zirkonya kronları için en yaygın teknik problemdi ve tahmini% 5'lik komplikasyon oranı% 2.6 idi. Bununla birlikte, zirkonya çekirdeğinin kırığı 5 yılda sadece% 0.4 oranında nadirdir.

Malzemelerin Geliştirilmesi

Zirkonyum malzemelerin geliştirilmesi, malzemeye arzu edilen renklendirme sağlama yeteneğini geliştirdi ve daha estetik yarı saydam sonuçlar. Bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli üretim (CAD / CAM tam seramik veneer ve köprüler) işlemleri benzer şekilde geliştikçe, laboratuarlar, daha az feldspathic porselen kaplanmış katmandan kaçınarak malzeme özelliklerinde üretim ve tutarlılık için monolitik restorasyonlar izlemiştir. Molitik zirkon, kullanım için popüler hale gelmiştir. posterior kronlarda ve FPD'lerde. Bu tercihine rağmen, monolitik zirkonya kronları üzerinde uzun vadeli klinik araştırmalar hala yetersizdir. Yakın zamanda yayınlanan bir klinik çalışma, az sayıda CAD / CAM ile üretilmiş metal-seramik ve tam-kontur zirkonya kronlarını karşılaştıran erken sonuçları bildirmiştir.4 Yirmi iki hasta 12 metal-seramik, 10 lityum disilikat ve 10 zirkonya kronu almıştır.