ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ BEYAZLATMA DİŞLERE ZARARLI MIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş beyazlatma dişlere zararlı mıdır konusu diş beyazlatmak isteyen herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Diş beyazlatma, yenilen ve içilen besinlerin doğrultusunda diş üzerinde lekeler oluşturur ve bu lekeler sonucunda dişlerin sarılaşmasına sebep olur. Diş beyazlatma işlemi ise bu lekelerin tamamen temizlenmesi ve diş tonunun 4- 5 katına kadar artırma işlemine verilen addır.

Diş Beyazlatma Güvenilir Bir İşlem midir?

Diş beyazlatma dişlere zararlı mıdır diye merak edenlerin ilk olarak bunu hekimleriyle görüşmeleri daha doğru olacaktır. Diş beyazlatma işlemi normalde güvenlidir fakat her dişin yapısı birbirinden farklı olduğu için diş hekimi kontrolü sonrasında beyazlatmak daha önemlidir.

Diş hekimlerinin kontrolü altında yapılan beyazlatma işlemlerinin dişlere zarar vermez. Bununla birlikte diş beyazlatma dişleri diş yapısında herhangi bir değişikliğe ve kalıcı bir hasara sebep olmaz.

Diş beyazlatma işlemleri sırasında kullanılan solüsyonlar, belli bir yüzde ile kullanıldığı zaman hiçbir şekilde dişlere zarar vermemektedir. Kullanılacak solüsyonların miktarını da diş hekimi belirlediği için diş minelerinde ve diş etlerinde herhangi bir yan etkiye sahip değildir.

Diş beyazlatma işlemini daha önceden yapan kişilerin dişleri sarardı zaman yeniden işlemler uygulanabilir. Fakat bununla birlikte diş üzerinde hassaslaşmalar beyazlatma işlemlerinden sonra oluşabilir. Bu gibi durumlarda sıcak- soğuk içeceklerden uzak durmak gerekir. Hassaslaşmalar kişiden kişiye değişse de genelde 24 saat ila 48 saat içerisinde geçer.

Diğer Diş Beyazlatma Yöntemleri                                                                      

Diş beyazlatma dişlere zararlı mıdır diye bakıldığı zaman, diş hekimi kontrolü altında olan beyazlatma işlemlerinin herhangi bir zararı olmasa da, bazı marketlerde ve eczanelerde satılan diş beyazlatma materyalleri dişlere zarar verebilir. Bu gibi uygulamalar diş hekimlerine danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Evde uygulanan bazı diş beyazlatma işlemlerinden kesinlikle uzak durulması gerekir.

Pek çok kişi internet ortamında duyduğu karbonat, çamaşır suyu gibi malzemelerle diş beyazlatma yollarına başvurur. Fakat bu gibi ürünler sert dokuya sahip olan diş minesini bile aşındırma bilmektedir. Özellikle diş minesinin alt tabakası olan dentin tabakasına bu gibi beyazlatma malzemeleri ulaştığı zaman daha büyük sorunlar başlayabilir. Bu sebeple hekim kontrolünde diş beyazlatmak, evde diş beyazlatma uygulamalarından daha sağlıklıdır.