ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ ÇEKİMİ VE İMPLANT AYNI SEANSTA YAPILABİLİR Mİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş çekimi ve implant aynı seansta yapılabilir mi diye bakıldığı zaman diş hekimlerinin çok sıklıkla yaptıkları bir yöntem olduğu söylenebilir. Hastalara tekrar diş yapılma süresinin en az sürede gerçekleşmesi istendiği için diş çekimi ve implant yapımı aynı seanslarda gerçekleştirilebilir.

İmplant Nedir?                  

Diş çekimi ve implant aynı seansta yapılabilir mi sorusundan önce implantın nasıl yapıldığına bakmak gerekir. İmplant; düşen ya da çekilen dişlerin yerine konulması için çene bölgesinin iç kısmına yerleştirilen vida şeklinde olan yapay diş köküne denir. Çene kemiği titanyumu vücut içerisinde tutunabildiği için implantlar genelde titanyum maddesinden yapılmaktadır. Titanyum implantlarının doku uyumu yüksek olduğu için başarı oranları da bu derecede yüksektir. Diş hekimleri implant yapımını hiç dişi olmayan ya da tek dişine yaptırmak isteyenler için geniş bir yelpaze tutmaktadır. Son dönemlerde implant yapmak en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Diş Çekimi ve İmplant Yapımı

Diş çekimi ve implant aynı seansta yapılabilir mi denildiği zaman aslında tüm dünyada bu yöntemin kullanıldığı da bilinmelidir. Yani diş hekimleri, çekilmesi gereken dişi çeker çekmez hemen implantı yerleştirmelidir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de kemik kayıplarının engellenmesidir. Çünkü dişler çekildiği andan itibaren ilk 24 saatte kemiklerde küçülmeler görülmektedir.

Diş çekildikten sonra kemik hacminin zamanla azalması dereceli olarak gerçekleşmektedir. Bununla birlikte diş etinde de incelmeler olur. Diş etindeki incelmeler de estetik olarak ileride yapılacak diş ameliyatlarında sıkıntı yaratacaktır. Fakat bazı durumlarda diş çekildiği zaman hemen implant konulamaz. Bazen çekim defektleri olduğu zaman kemik greftlerin koyup kemiği desteklemek için dört ya da beş ay beklemek gerekir. Bu süreç tamamlandıktan sonra implant yapılabilir.

İmplant sorunu yaşayan her diş birbirinden farklıdır. Genelde diş çekimi ve implant aynı anda olursa hastaya büyük konfor sağlamaktadır. Fakat bunun için belli kriterler vardır. Bu kriterleri de diş hekimleri kendileri dişi görerek belirlemektedir. İmpplant sadece boşlukları dişle doldurmak için de değil, dişte estetik görünümü elde etmek için de yapılmaktadır. Kemiği güçlendirmek ve desteklemek implant tedavilerindeki başarıyı artırır.