ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

KANAL TEDAVİSİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişin pulpa odası dediğimiz, sinir ve damar paketlerinin bulunduğu odaya kırık, çürük veya kesim esnasında bu odanın perfore edilmesi neticesinde, mikro organizmaların bulaşması halinde, oluşan şikâyetlerin giderilmesi için yapılan tedaviye kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisi ağrısız bir tedavidir. İlk önce uygun anestezi tekniği yapılarak tedaviye başlanır. Dişin tam uyuşmaması halinde antibiyotik yüklenerek tedavi ertelenir. Bir sonraki seansta anestezi yapıldıktan sonra çürük kısımlar temizlenip pulpa kavitesi hazır hale getirilir. Pulpa odasındaki ve kanal içindeki sinirler uygun kanal aletleri ile uzaklaştırılır. Daha sonra kanal boyu Apex Stoper cihazı ile ölçülüp uygun eğeler ile kanal genişletilir. Her genişletmede kanal boşluğu uygun dezenfektanlarla yıkanır. Daha sonra dişin durumuna göre uygun kanal patı seçilip, geçici dediğimiz dolgu ile kapatılır. Uygun kanal patının özelliğine göre 5 gün veya bir hafta beklendikten sonra, şikâyetler geçmiş ise kanal boşluğu daimi kanal patı ile doldurulup, bir süre bu şekilde bekletilir.

Kanal Tedavisi, dişin çekiminden önce yapılabilecek son aşamadır. Yüzde yüz başarı diye, bir şey söz konusu değildir. Uygun tedavi yöntemi ve steril şartlarda kanal tedavisinin yapılması, tedavinin başarısını olumlu yönde etkileyecektir.