ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

AKILLI İLAÇ KULLANIMI NEDİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Akıllı ilaç kullanımı; kişilerin hastalığına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun dozda, uygun sürede, en düşük maliyetle kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır.
Mikroplar; hastalığa sebep olabilen, gözle görülmesi mümkün olmayan küçük canlılardır. İnsanlarda hastalığa sebep olan mikroplar arasında bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitlerde sayılabilir. Her bir mikrobik etkende kullanılacak ilaç grubu farklıdır. Antibiyotikler ise sadece bakterilere etkilidir. Antibiyotikler bazı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde, mikrop üremesinin durdurulmasında ve bakterilerin öldürülmesinde kullanılır. Antibiyotikler yalnızca bakteriler üzerinde etkilidir. Virüse bağlı oluşan enfeksiyonlar da etkili olmaz. Antibiyotikler ateş düşürmez, doğru antibiyotik doğru doz ve sürede kullanıldığında hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer. Antibiyotik ağrıyı dindirmez. Burun akıntısını kesmez, öksürüğü hafifletmez. Antibiyotik soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları atlatmanıza yardımcı olmaz. Enfeksiyon durumunda kullanılan uygun antibiyotik tedavisi ile hastalık halinin ortadan kalkması, yaşam kalitesinin ve süresinin artırılması, hastalığa bağlı gelişen istenmeyen durumların önlenmesi, hastalığın şiddetinin ve süresinin kısaltılması açısından önemlidir.

 

Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması bakterilerin sonraki ilaç tedavilerine karşı direnç göstermesine neden olabilir. Antibiyotik direnci; bakterilerin alınan antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yaratmaya devam etmesidir. Antibiyotiklere karşı direnç geliştiğinde bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde direnç gelişen antibiyotikler etkili olmaz, faydasız kalır. Bu durum yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından değil sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple doktor kontrolü olmadan antibiyotik başlamak, kontrolsüz doz da ve sürede antibiyotik kullanmak sakıncalıdır.