ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Birçok insanın şikâyetçi olduğu ve kötü etkisi nedeniyle itici bir etki oluşturan ağız kokusu özgüven kaybettiren ve sosyal ortamlarda bireyi kısıtlayan bir etki oluşturur. Ağız kokusunun nedenleri mercek altına alındığında şu madde başlıkları öne çıkmaktadır.

 

BESLENME BİÇİMİ

Düzenli bir ağız bakımı yapıyorsunuz ama yine de ağız kokusundan kurtulamıyorsunuz. Ağız bakımınızı ihmal etmeseniz de soğan, sarımsak gibi koku yayan besinleri tüketmek ağız kokusuna yol açacaktır. Bu gıdalar kokularını nefesle beraber akciğer yoluyla yeniden dışarı atım sırasında ağzınıza yönlendirdiğinde aynı koku ağzınızda görülecek ve ağız kokusu gibi etki yapacaktır.

AÇLIK VE DİYET

Çeşitli sebeplerle aç kaldığımızda ya da diyet yapmaya başladığınızda vücut gerekli besinleri karşılayabilmek için protein ve yağ yakmaya başlar bu işlemler sırasında bir takım kimyasallar açığa çıkarak nefesin kokmasına yol açar. Bu da ağız kokusunu beraberinde getirir.

AĞIZ KURULUĞU

Ağız sağlığımız ve vücut sağlığımız için önem taşıyan tükürük çeşitli sebeplerle kuruduğunda ağız kokusu oluşacaktır. Bol su içerek ve sakız çiğneyerek bu durumun önüne geçebiliriz.

SİGARA VE ALKOL

Ağız kokusunun nedenleri arasında en önemli maddelerden biri olan zararlı alışkanlık unsurları arasındadır. Akciğerlerden geçen bu tüketim maddeleri üzerinden bir gün geçse bile yine ağız kokusuna yol açacaktır. Ağız sağlığı için oldukça zararlı olan sigara da kansere varan birçok hastalığın yanında ağız kokusuna da yol açmaktadır. Hava yollarındaki hücrelere zarar veren katran ve duman nefese de sirayet ederek ağız kokusuna yol açar.

SABAH SAATLERİ

Daha öncede belirtiğimiz ağız kuruluğu sabah saatlerinde oluşan nefes kokusunun temel sebebidir. Gece boyunca kuruyan ağız dolayısıyla oluşan ağız kokusu sabah rahatsız edici hale gelmektedir.

HASTALIKLAR

Birtakım hastalıkların varlığı yüzünden ağız bakımı yapılsa dahi ağız kokusu oluşumunu engellemek zorlaşmaktadır. Diş çürüğü, Solunum sisteminde enfeksiyon, diş eti enfeksiyonu, ağız yaraları, Boğaz enfeksiyonu, geniz akıntısı ve Kronik bronşit, reflü, Diyabet, böbrek hastalığı, Karaciğer hastalığı, Laktoz intoleransı ve Sjögren sendromu gibi hastalıklar ağız kokusunun nedenleri arasında yer hastalık türleridir.