ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

SAĞLIKLI BİR AĞZIN İLK DÜŞMANI DİŞ TAŞLARI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dişlerinizde kötü görüntüler oluşturmasına rağmen diş taşlarını genellikle diş kanamalarından ve diş eti çekilmelerinden tanırsınız. Çünkü diş taşları az da olsa fırçalanan dişlerin ön kısmında pek görülmemektedir. Diş taşlarının en yoğun olduğu alanlarsa ön alt dişlerin arka kısmı ve yandaki öğütücü dişlerinizin yüzeyleridir. Peki diş taşları dişleriniz için ne kadar zararlı veya diş taşları temizlenmeli midir ?

 

Öncelikle diş taşlarının nasıl oluştuğunu değerlendirelim. Diş taşlarının oluşmasının ana nedeni tükürüğünüzdür. Diş taşları tükürüğünüzde bulunan kalsiyum gibi minerallerin dişlerinizin üstüne tutunmasıyla oluşur. Bu yüzden herkeste farklı yoğunluklarda oluşacaktır. Çünkü taşların oluşmasına neden olan mineraller herkesin tükürüğünde eşit miktarda bulunmaz. Tükürük miktarımız da birbirimizden farklıdır.

Ancak diş taşlarının oluşmasının bir de öncül nedeni var. Diş taşları dişin pürüzsüz parlak yüzeyinde kolaylıkla yerleşemez. Diş taşlarının oluştuğu yüzeyler bakterilerin düş üzerine oluşturduğu plaklardır. Diş taşları temizlenmeli midir sorusuna daha açık bir fikri bu öncül neden sayesinde daha kolay verebiliriz. Evet temizlenmelidir. Diş taşlarının yapısında bakteriler vardır. Bununla birlikte yeni bakterilerin oluşması içinde uygun bir ortam söz konusudur. Dolayısıyla ağzınızın içinde bakteriler için bir yaşam alanı oluşturmuş oluyorsunuz.

Diş taşlarının yüzeyi fırçalansa bile diş taşlarından kurtulmuş olamazsınız. Üstelik diş taşlarının yüzeyi dişleriniz gibi temiz tutulabilecek temiz bir yüzey değildir. Dolayısıyla dişleriniz arasında yemek kalmasını, ya da yiyeceklerin sonrasında bazı bakterilerin ağzınızdan atılamamasını diş taşları destekler.

Diş taşları sağlıksız diş etleri demektir. Diş taşları yüzünden diş etlerinizin dişlerinizle birleştiği bölgelerde hat şeklinde kızarıklıklar görürsünüz. Bu hatlar zaman zaman da kanar. Diş etlerinizin bu bölgeleri artık dişlerinize sağlıklı bir şekilde tutunamıyordur ve bir süre sonra çekilir. Böyle başlayan süreç sizin dişinizi kaybetmenize kadar ilerleyebilir.

Bununla birlikte bakteriler ve bu nedenle oluşan sağlıksız ortam diş etlerinizde iltihaplanmalara neden olacaktır. Bu hiç isteyeceğiniz bir durum değil. Vücut için iltihaplar hiçbir zaman iyi olmamıştır. Bu hep ağrı hem kuvvetli bir koku ve şişlikler manasına gelir. Diş taşları temizlenmeli midir ? Evet diş taşlarının size bir faydası yoktur. Ancak elbette bir diş hekimi tarafından dişe zarar vermeden temizlenmelidir.